Prihod od prodaje plastičnih kesa premašio 100.000 KM za samo mjesec dana
Prihod od prodaje plastičnih kesa u crnogorskim trgovinama za samo jedan mjesec premašio je 100 hiljada eura (200 hiljada KM), prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine.
Ovaj iznos temelji se na trećini obrađenih izvještaja, što pokazuje koliko je prodaja plastičnih kesa još prisutna u trgovinskoj praksi, uprkos novim zakonima. Ova informacija ukazuje na to da je upravljanje plastičnim otpadom u Crnoj Gori još u fazi tranzicije.
Zakon o upravljanju otpadom, koji je na snazi već više od dva mjeseca, zabranjuje upotrebu plastičnih kesa i jednokratne ambalaže. Iako je zakon zvanično implementiran, trgovci su i dalje primorani prodavati samo plastične kese deblje od 50 mikrona. Ovaj propis, koji je osmišljen kako bi smanjio negativan utjecaj plastike na okoliš, ima i ekonomske aspekte – trgovci su obavezni plaćati nadoknadu od 0,03 centa po prodanoj kesi.
Prema podacima iz Agencije za zaštitu životne sredine, trgovci moraju izvještavati ovu instituciju o količini prodanih kesa. Do sada je pristiglo 150 izvještaja, a izdato je 53 rješenja, što pokazuje da su nadležni organi počeli ustrajno provoditi zakon. Međutim, izvještaji predstavljaju samo početnu fazu implementacije zakona i još ima puno posla kako bi se postigla potpuna usklađenost.
U sklopu provođenja zakona, Tržišna inspekcija će uskoro započeti inspekcijske kontrole. Ove kontrole imat će zadatak usporediti izvještaje trgovaca s realnom situacijom na terenu, kako bi se osigurala veća preciznost podataka. Inspektori će obići i objekte koji nisu dostavili potrebnu dokumentaciju, kako bi utvrdili da li se zakon pravilno primjenjuje i da li trgovci ispunjavaju svoje obaveze.
Kontrole koje provodi Tržišna inspekcija dio su šireg napora da se osigura efikasno upravljanje plastičnim otpadom u Crnoj Gori. Iako zakon o zabrani plastike već ima nekoliko mjeseci, suočava se s izazovima u primjeni i potrebom za dodatnim nadzorom. Ove kontrole trebaju pomoći u sprečavanju zloupotreba i nepoštovanja zakona, te omogućiti lakšu implementaciju ekoloških mjera na terenu.
Očekuje se da će ovi napori imati dugoročne pozitivne efekte na smanjenje količine plastičnog otpada u Crnoj Gori. S obzirom na to da je prodaja plastičnih kesa još uvijek prisutna, važno je da vlasti nastave s rigoroznim nadzorom i edukacijom građana i trgovaca, kako bi se postigla održiva i ekološki odgovorna rješenja za upravljanje otpadom.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE