Predizborna praksa: Iz džepova građana u džepove građana pa do 29 miliona KM

Predizborna praksa: Iz džepova građana u džepove građana pa do 29 miliona KM

Tokom mjeseca, vlasti u Bosni i Hercegovini raspodijelile su 29 milijuna KM različitim kategorijama građana kao dio predizborne strategije.

Ova praksa, koja uključuje jednokratne pomoći učenicima, penzionerimaa i socijalnim kategorijama, izaziva zabrinutost zbog moguće zloupotrebe budžetskog novca.

Politika davanja novca pred izbore potiče kritike od Transparency Internationala i Koalicije Pod Lupom, koji navode da su ovakva davanja oblik kupovine glasova.

Izborna pravila zabranjuju direktna davanja, no prijave o kršenju Zakona još uvijek nisu sankcionirane.

Do sada su prijavljena 183 slučaja davanja jednokratne pomoći raznim kategorijama društva.

”Dobro došli u Bosnu i Hercegovinu, državu gdje se tek tako troši javni novac. Gdje se jamči javni novac i gdje će tek tako političkim akterima tih kampanja koji troše novac biti puna usta tih socijalnih kategorija u Bosni i Hercegovini. Bit će im puna usta boraca, RVI, svih kategorija koje su u stanju socijalne potrebe i kojima je bio potreban taj novac. Međutim, trošenje takvog novca je kao da imate teškog bolesnika kojem, umjesto da ga liječite adekvatnom terapijom, dajete energetsku terapiju i kažete ‘Dobro je samo dok ne boli”’, govori sociolog Vladimir Vasić.

”Kad su u pitanju jednokratna davanja svim kategorijama građana, vidimo da dolazi do povećanja kako se primiče zvanična izborna kampanja, a trenutno je podijeljeno nešto više od 30 miliona KM direktnih davanja, 100-200 KM nižim kategorijama stanovništva, ne računajući sva druga davanja koja nisu novčana. Nažalost, iako su po prvi put Izbornim zakonom direktna davanja zabranjena, CIK odbija uporno da to vidi kao nešto zabranjeno, odnosno, svojim nepostupanjem legalizira direktnu ili indirektnu kupovinu birača na ovaj način”, ističe Damjan Ožegović, saradnik za pravne poslove Transparency Internationala BiH.

Zloupotrebe i kršenja Zakona uočila i Koalicija Pod Lupom. Navode, većina prijava političkim subjektima se odnosi upravo na zloupotrebu javnih resursa.

”Sve što politički subjekti i kandidati rade na izborima prije izbora je izborna kampanja – točka! Ne postoji drugi motiv ili razlog zašto bi oni vršili svoju promociju. Iz toga se da prepoznati da je, moguće, riječ o zloupotrebi javnih resursa. Ono što, nažalost, vidimo jeste da SIP to ne sankcionira jer se hvata za bilo koji izgovor: da je to planirano, da je to iz budžetske rezerve, da to predstavlja nešto što vlast ima pravo da radi jer ne može se život zaustaviti i slično”, kaže Dario Jovanović, projekt menadžer Koalicije za slobodne i poštene izbore Pod lupom.

“Onaj ko je na vlasti zloupotrijebit će sve”, dodaje Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica