Povećan broj trovanja hranom
Ljetni mjeseci, posebno pri visokim temperaturama, povećavaju rizik od trovanja hranom jer se hrana brže kvari.
Profesorica dr. sc. Svjetlana Grgić, predstojnica Klinike za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, upozorila je na povećan broj crijevnih viroza, bakterijskih crijevnih infekcija i trovanja hranom u ovom periodu.
Hrana koja se lako kvari i nije pravilno skladištena najčešći je uzrok trovanja hranom. Kako bi se smanjio rizik, dr. Grgić savjetuje izbjegavati jesti podgrijanu hranu koja je ostavljena duže od 2 sata na sobnoj temperaturi.
Najčešće trovanje hranom tokom ljeta uzrokovano je stafilokokom zbog nepravilno skladištene hrane. Klinička slika uključuje mučninu, povraćanje, opću slabost bez povišene temperature, a simptomi se javljaju 3-6 sati nakon konzumacije kvarne hrane.
Najčešće se javljaju kod djece i uključuju simptome poput povišene temperature, opće slabosti, bolova u trbuhu, proljeva i povraćanja koje se javlja drugog ili trećeg dana bolesti.
Liječničku pomoć treba potražiti u slučaju velikog gubitka tekućine, učestalog povraćanja posebno kod djece i starije populacije zbog rizika od brze dehidracije i ozbiljnih komplikacija.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE