Povećan broj građana sa respiratornim infekcijama: Dr. Stanić savjetuje kako se liječiti
U protekla 24 sata u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo pomoć je zatražilo oko 300 pacijenata.
Prema riječima dr. Melite Stanić, specijaliste urgentne medicine, najviše je kardiovaskularnih bolesnika i osoba sa respiratornim infekcijama.
– Naglasila bih da se povećao broj respiratornih infekcija, posebno kod dječijeg uzrasta, što je rekla bih i uobičajeno za ovo doba godine. Naravno, i koronavirus je oko nas, ali u posljednja 24 sata mi smo registrirali samo jednu osobu pozitivnu na COVID-19. Naravno da sve i ne testiramo, nego samo one čiji simptomi ukazuju na mogućnost zaraze. Najviše je prehlada sa simptomima grlobolje, blage glavobolje, curenja iz nosa i temperature do 38 stepeni. Što se tiče kardiovaskularnih bolesnika, poput angine pectoris i onih sa neurološkim problemima, promjene vremena oni itekako osjete, a naročito im ne pogoduje izrazito hladno vrijeme koje ovih dana imamo u jutarnjim satima – kaže Stanić.
Kako bi se izbjegle komplikacije Stanić kardiovaskularnim bolesnicima preporučuje da ujutro ne izlaze iz svojih domova ako ne moraju ili da se adekvatno obuku i redovno uzimaju propisanu terapiju.
– Kod respiratornih infekcija koje se prenose kapljičnim putem najvažnija je higijena, a ona podrazumijeva često pranje ruku te higijenu prostora u kojem se boravi kao i često provjetravanje prostorija. Pojačati prehranu sa vitaminima i izbaciti iz jelovnika brzu prerađenu hranu. U slučaju temperature koja prelazi 38 stepeni, skidati je paracetamolom, ni u kom slučaju uzimati antibiotike koji ne daju nikakav efekt kod viroza. Jedino ako se jave određene komplikacije, a po savjetu ljekara koji je izvršio pregled, pacijentu se može uključiti odgovarajući antibiotik – istakla je Stanić.
I u Javnoj ustanovi Dom zdravlja Kantona Sarajevo pojačan je priliv pacijenata zbog respiratornih infekcija, naročito u pedijatrijskoj službi te u dispanzerima za školsku medicinu.
– Ovako nešto smo i očekivali jer smo u sezoni respiratornih infekcija. U narednom periodu stiže i gripa protiv koje uskoro počinje vakcinacija jer je poznato da je organizmu potrebno dvije do tri sedmice kako bi stvorio imunitet – kaže Arman Šarkić, glasnogovornik JU Dom zdravlja KS.
Dodaje kako je zadovoljavajući odziv djece za redovnu vakcinaciju.
– Još smo daleko od broja koji bi trebao biti, ali je bitno da vakcinacija prema kalendaru ide uzlaznom putanjom. Pokušavamo putem medija, ali i pedijatri u kontaktu sa roditeljima, podizati svijest o važnosti redovne vakcinacije djece kako bismo izbjegli povratak bolesti koje su davno iskorijenjene sa naših prostora. To je jednostavno recept za nacionalni imunitet – naveo je Šarkić.
Faktor
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE