Posljedice COVID-a: Negativan utjecaj na mentalno zdravlje bit će na vrhuncu poslije pandemije
Specijalista neuropsihijatrije prof. dr. Osman Sinanović smatra da Bosna i Hercegovina inače ima visok stepen traumatizovanog stanovništva, tako je još od posljednjeg rata, a lošem mentalnom zdravlju (pa i riziku od samoubistava) uz nestabilnu političku situaciju i visok stepen nezaposlenosti dodatno pogoduje i ekonomska kriza izazvana u svijetu.
“Još na početku COVID-19 pandemije uočen je negativan utjecaj na mentalno zdravlje, uključujući samoubilačko ponašanje, sa očekivanjem da će taj utjecaj biti prisutan duže vrijeme i da će dostići vrhunac kasnije od stvarne pandemije”, naglasio je za Fenu Sinanović.
Da li imamo povećanu stopu samoubistva teško je, kaže, reći bez sigurnih statističkih podataka kroz neko razdoblje npr. nekoliko godina prije COVID-19 pandemije i tokom pandemije koja još traje.
“Naučne i stručne studije inače pokazuju da je pandemija COVID-19 povezana sa uznemirenošću, anksioznošću, depresijom i nesanicom u općoj populaciji. Psihijatrijska stanja, uključujući poremećaje raspoloženja, anksioznosti, spavanja i upotrebe droga, povezana su sa suicidalnim ponašanjem”, naglasio je.
Podsjeća da zdravstvene vlasti i zdravstveni djelatnici moraju usmjeriti više pozornosti na mentalno zdravlje stanovništva, jer poznato je da bez mentalnog zdravlja nema ni zdravlja općenito.
Profesor dr. Sinanović naglašava da, studije u SAD-u, sugeriraju da više od 90 posto žrtava samoubistva ima psihijatrijski poremećaj, a depresija je glavni faktor rizika za samoubistvo, što čini do 60 posto smrtnih slučajeva od samoubistava.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE