Plate od 600 KM su prošlost – Biće manje dobiti firmama, ali moramo zadržati radnike!

Plate od 600 KM su prošlost – Biće manje dobiti firmama, ali moramo zadržati radnike!

Đemal Memagić, koji je i vlasnik jedne od najvećih bh. kompanija “Alme Ras”, kazao je da su protekle godine ostvarili dobre rezultate, kao i druge kompanije iz ovog sektora, što je jedan od pokazatelja da su konačno prevaziđeni problemi nastali pandemijom koronavirusa.

Tekstilna industrija jedna je od onih koja svake godine ostvaruje dobre rezultate. Međutim, i ova se industrija u proteklom periodu suočila sa brojnim problemima izazvanim kako pandemijom koronavirusa tako i problemima nastalim kao posljedica rata u Ukrajini. U konačnici ni ovu branšu nije zaobišao problem radne snage, piše Oslobođenje.

Udruženje tekstila, obuće i kože Federacije BiH (UTOK) okuplja kompanije sa jednim ciljem da se unaprijedi kvalitet poslovanja tekstilne, obućarske i kožarske industrije, ali i da se stvori ambijent za bolje poslovanje.

A bolji poslovni ambijent podrazumijeva i veće plate za radnike kako bi se oni osjećali sigurno. Istaknuto je to i na posljednjoj sjednici Skupštine u Zenici na kojoj je usvojen izvještaj o radu u proteklom periodu, a dosadašnji predsjednik Upravnog odbora Đemal Memagić iz Olova izabran je za predsjednika i za naredne dvije godine. Skupština je za zamjenike predsjednika devetočlanog UO izabrala Sulejmana Hrvića i Behriju Huseinbegović.

Memagić je u svom izlaganju istakao kako 60-ak članica tog udruženja upošljava više od 20.000 radnika.

– Borili smo se za svoj status i mislim da smo se dosta ozbiljno prezentovali te napravili neke stvari koje su definitivno poboljšale uslove rada, doprinose na plate. Prije svega, moram spomenuti da smo dobili povlaštenu stopu doprinosa, što nas oslobađa nekih drugih stvari pa možemo isplaćivati i veće plate radnicima, naglasio je Memagić.

Kako je kazao za Oslobođenje, tačno je da je na sjednici istakao kako su svi svjesni da “više nema plata od 500-600 KM” te da se trenutno plate u ovim branšama kreću između 750 i 850 KM, a cilj je da budu između 1.000 i 1.100 KM.

– Moramo biti svjesni da će biti manje dobiti firmama, ali moramo da zadržimo radnike. Nema više stare priče i neprijavljenih radnika. Mislim da je ovo dobro što se desilo te da shvatimo da svako treba da jede hljeba i da odgaja svoju djecu. Sada je svaka plata mala i treba povećavati koliko se može. Kada podignete platu na 1.000 KM plus topi obrok i karta, onda je to već plata sa kojom možete računati da ćete imati dobre radnike, podvukao je Memagić.

Problem im, dodaje, predstavlja školski sistem koji ne obrazuje dovoljno kvalitetan kadar za proizvodni sektor.

– Mi to sve moramo prekvalifikovati pa to nikada nije sigurna radna snaga. Niste sigurni da radnik u jednom momentu neće tražiti svoje zaposlenje za koje je školovan. Tako da su to problemi, ali ima još radne snage i ukoliko im napravimo dobar ambijent, ne bismo trebali imati problema sa radnom snagom, istakao je Memagić.

Ipak, kako je naglasio, veći problem predstavlja ukupan odlazak stanovništva iz BiH, pa svake godine imamo sve manje upisanih učenika u naše škole.

Memagić, koji je i vlasnik jedne od najvećih bh. kompanija “Alme Ras”, kazao nam je da su protekle godine ostvarili dobre rezultate, kao i druge kompanije iz ovog sektora, što je jedan od pokazatelja da su konačno prevaziđeni problemi nastali pandemijom koronavirusa.

Član Upravnog odbora UTOK-a FBiH i predstavnik kompanije SinCroEr d. o. o. iz Čapljine Ernest Brajković također je na sjednici UO potencirao problem kvalitetne radne snage te obrazovnog sistema koji ne prati potrebe poslodavaca, ali i istakao skoro nikakvu podršku države. Realni sektor, naglašava, traži škole koje bi učile đake i njihove buduće radnike po principima kako to oni žele, a ne kako su to škole do sada radile.

– Nijedan obučeni kadar koji je došao iz škole nije spreman za posao i moramo raditi dodatnu prekvalifikaciju da bi mogao kod nas raditi, dodao je Brajković.

Inače, kompanije iz tekstilne industrije najčešće rade lohn poslove. Memagić kaže kako “Alma Ras” ima svoju proizvodnju, ali da bi jedna kompanija imala vlastitu proizvodnju, neophodna su velika ulaganja, nabavka opreme.

– Lohn poslovi se manje isplate, međutim, i tu se situacija mijenja. BiH ima dobar položaj, blizu je EU, pa u posljednje vrijeme ni te narudžbe nisu tako loše, veće su cijene, a uz blizinu EU inostrani kupci kod nas cijene i kvalitetno urađen posao, poručio je Memagić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica