Pjanićev odlazak iz Barcelone: Spas karijere i kraj borbe s tvdoglavim Koemanom

Pjanićev odlazak iz Barcelone: Spas karijere i kraj borbe s tvdoglavim Koemanom

Odlazak Miralema Pjanića iz elitnog svjetskog kluba kao što je Barcelona u turski Bešiktaš, a nakon samo godinu dana provedenih na Nou Camp stadionu izgleda kao strmoglavi pad u karijeri. No, s druge strane i nakon sagledanih svih činjenica, jasno je da “bijeg u Tursku” za našeg veznjaka znači samo jedno – njegova karijera još uvijek “živi”. Nizozemski stručnjak Ronald Koeman od prve utakmice, prvog nastupa našeg Pjanića i prvih minuta u dresu Barcelone jasno je pokazao popularnom Miretu kakav status može očekivati u njegovom timu, a nakon svega teško je i zamisliti koliko bi, u kontekstu karijere, bio poguban ostanak u Barceloni s limitiranom minutažom. Potpisao ugovorMiralem Pjanić zvanično postao novi član Bešiktaša!

S tim u vezi, igranje u turskoj Super Ligi je šansa da se naš igrač opet vrati status elitnog evropskog veznog igrača, što je bez ikakve dileme bio u trenutku kada ga je Barcelona kupila iz Juventusa. A da je još uvijek na tom nivou, pokazao je u meču reprezentacije BiH protiv Francuske.

Problemi s Koemanom od početka

No, krenimo redom. Pjanić se nekoliko dana prije dolaska u Barcelonu zarazio koronavirusom. Dok se oporavljao ekipa je već počela s treninzima i Pjaniću je bilo teško sustići saigrače.

Ruku na srce, i kada je na početku sezone dobijao šansu za igru, vidjelo se da će mu trebati vremena da se prilagodi novom sistemu, novom klubu, novim saigračima i igri koja je tada u potpunosti bila posvećena samo jednom čovjeku – Lionelu Messiju.

Koeman, strog i poprilično tvrdoglav tokom čitave karijere, poznat je kao trener koji ne voli davati “drugu šansu”, a upravo to najbolje je na svojoj koži osjetio Pjanić. Ako se odmah pokažeš – igrat ćeš. Ako se ne pokažeš – igrat ćeš malo, ili kao Pjanić na kraju – nimalo.

Istina je i to, s druge strane, da se naš igrač nije nametnuo na početku sezone kroz utakmice, odnosno nije ponudio Barceloni ono što se od njega očekivalo, a to su svakako golovi i asistencije. Na kraju svega, Pjanić je klub napustio bez bilo kakvog učinka u dresu Blaugrane.

Sergio Busquets, Frenkie De Jong i Pedri su od početka zaigrali po Koemanovom ukusu i činili su standardnu trojku u srcu veznog reda Barce tokom čitave prošle sezone, a kao što je to u više navrata tokom svoje karijere nizozemski stručnjak govorio, “draže” mu je šansu pružati mladim Barceloninim veznjacima nego igraču koji je “došao sa strane”. I to je, u nezapamćenoj finansijskoj krizi koja od početka pandemije koronavirusa trese Barcelonu, također legitimna odluka.

Analizirajući sve ono što se tokom prošle sezone desilo, “ključni problem” u odnosu Koeman-Pjanić nastao je u decembru 2020. godine kada je naš igrač u intervjuu za Gazzettu dello Sport javno kritikovao Koemana rekavši da igra premalo i da mu nije jasno zbog čega je to tako.

Također, i u martu ove godine je u intervjuu za Mundo Deportivo javno poručio Koemanu da mu treba dati šansu nekoliko utakmica zaredom kako bi pokazao koliko vrijedi, no nizozemski stručnjak nijednog trenutka nije odustao od svoje ideje. Za Pjanića u Barceloni nije bilo mjesta, barem dok je on šef stručnog štaba.

I ljetni prijelazni rok 2021. godine pokazao je da Koeman ne odustaje od svoje ideje. Na sve načine je tražio mogućnost da Pjanić napusti Barcelonu i oslobodi prostor za nekog novog igrača. U igru se vratio Juventus, u situaciji kada je im je prijeko bio potreban kalibar igrača kakav je Mire, no čelnici Stare dame na razočarenje svih navijača ovog kluba u potpunosti su podbacili u finišu prijelaznog roka i ostali su bez Pjanića, ali i nekog drugog osvježenja u veznoj liniji.

Činilo se da Miretu predstoji izuzetno teška sezona i žestoka borba za svaki minut na terenu, no u posljednji trenutak i vjerovatno na iznenađenje mnogih stigao je turski Bešiktaš i otvorena vrata našem igraču da napokon dobije šansu za igru u kontinuitetu, ali i ljubav i poštovanje kakvu zaslužuje na osnovu svega što je u karijeri uradio.

Možda i najbolji pokazatelj “problema” koji je Pjanić u Barceloni imao leži u podatku da je tokom svoje karijere, a koju je počeo sada već davne 2007. godine, Pjanić uvijek igrao od 2.000 do 3.500 minuta po sezoni u svim takmičenjima, dok je za Barcelonu odigrao tek nešto više od 1.000 minuta.

Minutaža Miralema Pjanića kroz karijeru najbolje govori koliko je bio zapostavljen u Barceloni
Minutaža Miralema Pjanića kroz karijeru najbolje govori koliko je bio zapostavljen u Barceloni

Liga prvaka i utakmice za reprezentaciju

Kako je Bešiktaš prvak Turske i bez dileme najkvalitetniji tim u ovoj državi, tako je izborio nastup u Ligi prvaka i igrat će u grupi C zajedno s Borussijom, Sportingom i Ajaxom. Pjanić je danas upisan na finalni spisak za Ligu prvaka, a u turskom klubu nosit će dres s brojem 15.

I ukoliko zanemarimo samo jednu činjenicu, a to je ime i veličina kluba iz kojeg je Pjanić otišao, onda je dolazak u Tursku na jednogodišnju posudbu, u trenutku kada je prijelazni rok u Evropi već završio, prava i vjerovatno najbolja moguća odluka koju je bh. veznjak donio.

Pjanića već do januara, pored nastupa u već pomenutoj Ligi prvaka i turskoj Superligi, očekuje i minimalno šest utakmica za nogometnu reprezentaciju BiH u mečevima kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo, a s nekom novom energijom i definitivno u punoj boljoj formi, mogao bi biti od ključne važnosti za dobre rezultate Zmajeva.

Mire je tokom prethodnih desetak godina vrhunskog igranja na elitnom evropskom nivou pokazao da njegovo ime još uvijek zaslužuje mjesto među najboljim veznjacima Evrope, a već do januara svojim igrama i nastupima za klub i reprezentaciju mogao bi pokazati Ronaldu Koemanu šta je u prethodnih godinu dana propustio. Ili jednostavno, nije znao ili nije želio iskoristiti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica