Pitanje zaštite na radu sve se više problematizira: Za 13 dana život izgubila trojica radnika

Pitanje zaštite na radu sve se više problematizira: Za 13 dana život izgubila trojica radnika

U svega 13 dana u Bosni i Hercegovini su se desile tri velike tragedije. Prvo je u sarajevskom naselju Stup krajem novembra poginuo radnik (33) iz Sarajeva na gradilištu u krugu jedne fabrike kada je postavljao kran na viljuškar. Svega dan nakon toga se isti tragičan scenarij ponovio u naselju Ilidža kada je 51-godišnji radnik iz Zenice stradao prilikom dizanja tereta na osmi sprat.

U drugom slučaju privedena je jedna osoba zbog sumnje u počinjenje krivičnog djela teška krivična djela protiv opće sigurnosti i imovine, a u vezi s krivičnim djelom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.

Zakonsko rješenje

Treći slučaj se desio prošlog utorka prilikom izgradnje autoputa kod Tešnja, gdje je stradao radnik (39) na dizalici iz Lukavca. 

Ovakvi slučajevi u posljednje vrijeme sve su više uznemirili javnost i pitanje zaštite na radu se sve češće problematizira.

Ljudski životi trebaju biti prioritet - Avaz

Ljudski životi trebaju biti prioritet. Facebook

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH Selvedin Šatorović smatra da problem predstavlja i trenutno zakonsko rješenje koje se tiče zaštite na radu, ali i to što postoje pojedini neodgovorni poslodavci koji ne poštuju zakonska rješenja.

– Problem predstavlja to što se zaštita na radu od pojedinih poslodavaca percipira kao trošak. Kada je napokon došlo do promjene zakona, koji je bio na snazi još iz Socijalističke Republike BiH, vlasti nisu uvažile naše prijedloge – pojašnjava nam Šatorović.

Mišljenja je da, kada je ova oblast u pitanju, ljudski životi trebaju biti prioritet.

– Mi ćemo pokušati s Vladom Federacije BiH raditi na zakonskim rješenjima kako bi se promijenile kaznene odredbe, jer smatramo da kazne trebaju biti dosta rigoroznije – ističe Šatorović za “Avaz”.

Šatorović - Avaz

Šatorović: Životi prioritet. Avaz

Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović pojašnjava da su do prije dvije godine postojali niski standardi što se tiče zaštite na radu te da je tada, nakon 30 godina, donesen novi zakon.

Veliki troškovi

– Usvajanjem tog zakona prije dvije godine nametnuli su se i veliki troškovi poslodavcima. Ipak, nije dovoljno samo usvojiti zakone i očekivati da će oni u praksi odmah zaživjeti. Čekamo još na usvajanje podzakonskih akata, koji bi se trebali brzo donijeti, kako bi se to pitanje dodatno reguliralo – ističe Smailbegović.

Pojašnjava da, naprimjer, u praksi postoje slučajevi da radnici na građevini na visokim temperaturama ne žele da nose šljemove jer smatraju da im je tako teže raditi, a onda kada se tome pridodaju i neki poslodavci koji na tome ne insistiraju – nastaje problem.

Smailbegović - Avaz

Smailbegović: Dići na viši nivo. Facebook

– Ni nadležne inspekcije ne mogu sve to kontrolirati. Zbog toga je važno da svi akteri rade na tome kako bi se primjena zakona digla na jedan viši nivo. 

Kao jedno od rješenja vidim i to da se u budućnosti pokrene jedna kampanja kako bismo podigli svijest o zaštiti na radu – zaključuje Smailbegović.

Izrečena presuda

Prošlog mjeseca je Kantonalni sud u Sarajevu izrekao kaznu protiv Sedina Hadžića, direktora jedne građevinske firme, zbog pogibije radnika na gradilištu prošle godine. On je dobio kaznu od godinu zatvora za krivično djelo nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova. 

Prema presudi, on u narednih pet godina neće moći obavljati posao šefa gradilišta te je obavezan doživotno isplaćivati odštetu supruzi stradalog.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica