Pitamo nutricionistu Tarika Zolotića kako se hraniti s dijabetesom: Ovo su alternative za slatkiše
Svjetski dan dijabetesa obilježava se 14. novembra i odlična je prilika da vas motiviramo na preventivni pregled, ali i ukažemo na simptome jer je rano prepoznavanje ove bolesti ključno za uspješno liječenje.
Dijabetes je hronična bolest iz grupe poremećaja metabolizma i nastaje kada gušterača više ne luči dovoljno inzulina ili ne iskorištava postojeći inzulin.
Ovakvo stanje dovodi do hiperglikemije, povišenog nivoa šećera u krvi, čije dugotrajno prisustvo može dovesti do oštećenja tkiva, organa i za posljedicu imati ozbiljne komplikacije.
Postoje tri glavne vrste dijabetesa: tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes (dijabetes tijekom trudnoće).
Dijabetes tipa 1 smatra se da je uzrokovan autoimunom reakcijom u kojoj tijelo greškom napada vlastite stanice, što sprečava tijelo da proizvodi inzulin. Simptomi dijabetesa tipa 1 često se naglo razvijaju.
Dijabetes tipa 2 se javlja kada tijelo ne iskorištava dobro inzulin i ne može održavati GUK na normalnoj razini. Razvija se sporije, najčešće tijekom više godina i obično se dijagnosticira u odraslih.
“Statistika i epidemija dijabetesa tipa 2 pokazuje da je unos prazne, prerađene hrane i prostih šećera jedan od glavnih uzroka nastanka. Prosječno na godišnjem nivou po glavi stanovnika unesemo od 50 do 80 kilograma šećera. Ti podaci su ranije bili nekoliko kilograma na godišnjem nivou”, upozorava nutricionista Tarik Zolotić za Hayat.ba.
Zolotić kaže da je najrizičnija skupina hrane ona ‘za dušu’ dok su potrebe tijela zanemarene.
-To su slatkiši, osvježavajući napici, pekarski proizvodi koji su prepuni šećera koji dovodi do visokih skokova šećera u krvi – rekao je.
Na pitanje kako i u kolikoj mjeri osoba s dijagnozom dijabetesa, zapravo, smije konzumirati slatko, Zolotić kaže:
“Osoba može konzumirati takve namirnice, ali u malim količinama i što rjeđe ili eventulano uključiti fizičku aktivnost uz pomoć koje ćemo držati šećer pod kontrolom da antidijabetici ne budu u vidu tableta ili inzulin glavni regulator. Alternative mogu biti voće i suho voće, čajevi također. Pokušajte kombinacije s cimetom koji je odličan prirodni dodatak za regulacija šećera u krvi.”
Ishranom do rezultata
Kvalitet ishrane kao i stil života se definitivno mora promijeniti nakon ove dijagnoze.
“Ishrana se mora bazirati na cjelovite namirnice. Povećajte unos povrća i voća s manjim udjelom šećera, proteina i kvalitetnijih masti. Zatim jaja, riba, bijelo meso, vlakna koja su usporivači podizanja šećera u našem tijelu. Jedite orašaste plodove i sjemenke. Ključan je, svakako, unos vode”, govori nam.
Pravilnom ishranom se, kako kaže naš sagovornik, dijabetes može držati pod kontrolom.
“Glavni uzrok i lijek za dijabetes tipa 2 je hrana. Kada izaberemo namirnice koje sadrže malu količinu prostih šećera, automatski neće dolaziti do visokih skokova šećera u krvi i produkcija inzulina će se smanjiti. Na taj način čuvamo pankreas. Može doći i do remisije bolesti ili da u dobroj mjeri smanjite količinu lijekova koje uzimate”, zaključuje Zolotić za Hayat.ba.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE