Ovo je primjer kako se ostvaruje partnerstvo u zdravlju: Mladi magistri u školama

Ovo je primjer kako se ostvaruje partnerstvo u zdravlju: Mladi magistri u školama

lužba za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica pionir je sistemske brige o zdravlju učenika u Bosni i Hercegovini. Prva je i jedinstvena služba koja radi preventivne i promotivne aktivnosti, kojima je obuhvaćeno više od 43.000 učenika u 65 centralnih, 147 područnih osnovnih, 37 srednjih škola i osam fakulteta, odnosno svih 258 aktivnih školskih objekata u svim općinama i gradovima Zeničko-dobojskog kantona.

image
Dr. Fadil Šabović: Proveli smo 187 dana po školama

Đačke torbe

– Samo u protekloj godini naši timovi su proveli 187 dana u školama, i to uporedo u više projekata iz djelatnosti sva četiri naša odjela. Službu čine diplomirane medicinske sestre, magistrice i magistri, te doktor specijalista, a opis aktivnosti je prevelik da bi se mogao pobrojati, a kamoli detaljnije pojasniti, kazao nam je dr. Fadil Šabović, načelnik Službe.

Nakon što je prije sedam-osam godina zaživio koncept rada Školske higijene u Institutu, u manjem i jednostavnijem obliku slični projekti su pokrenuti u nekim dijelovima Federacije BiH, ali za sada ne postoji sistem približan po obuhvatu i konceptu ovom u ZDK-u.

image

– Ovo je primjer kako se ostvaruje partnerstvo u zdravlju između različitih organizacija i institucija. Sretan sam da imamo jednog ovakvog ozbiljnog partnera kao što je INZ. Iz godine u godinu se pokazuje da je njihovo vizionarstvo da budu prvi u FBiH u ovakvom pristupu imalo smisla i značaja, prije svega kad su zdravlje i prevencija bolesti učenika u pitanju, rekao je Spahija Kozlić, kantonalni ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta.

Između ostalih poslova, timovi Službe za školsku higijenu rade preventivne preglede i skrining za rano otkrivanje poremećaja vida, sluha i lokomotornog sistema učenika u osnovnim i srednjim školama, antropometrijska mjerenja tjelesne visine, tjelesne mase, obima struka i obima kukova.

– Pokrenuti su i projekt Đačke torbe, mjerenja težine školskih torbi učenika u 2, 6. i 8. razredu osnovne škole, te pilot-projekt skrininga na anemiju, izjavio je dr. Nino Hasanica iz ove službe, dodavši da se ova služba uvijek odazove i na pojedinačne pozive škola, sportskih klubova, nevladinih i vladinih organizacija i udruženja, te da su u protekloj godini učestvovali u četrdesetak programa i manifestacija.

Direktorica Pedagoškog zavoda ZDK-a Aida Salkić rekla je da se sa aktivnostima INZ-a i posebno ove službe susretala još kao direktorica Gimnazije u Tešnju, a da joj je posebno drago što ima priliku da proširi saradnju i upozna se sa svim što “Školska” radi na prevenciji i edukaciji, kako učenika, tako i nastavnika.

image
Dr. Nino Hasanica: Odazovemo se svakom pozivu

– Oduševila me sistematičnost i sveobuhvatnost posla kojeg obavlja tim od dvadesetak mladih ljudi, a sigurna sam da postoji još toliko načina za intenziviranje saradnje, kroz edukacije osoblja, nastavnika, učenika, ali i roditelja, kazala je Salkić.

U INZ-u kažu da su otvoreni za sve vidove saradnje, a da se može istaći jačanje saradnje sa Upravom policije MUP-a ZDK-a.

– Tokom 2019. godine intenzivirana je saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova ZDK-a, Upravom policije, Odsjekom za edukaciju, te Bosanskim narodnim pozorištem Zenica, Dječijom, omladinskom i lutkarskom scenom, u okviru projekta “Povećanje sigurnosti u školama”. U 74 osnovne škole radionicama je prisustvovalo 1.767 učenika. Javnosti je poznat i projekt kojim su obuhvaćene sve učenice šestih razreda o reproduktivnom zdravlju, naveo je Hasanica.

image
Projekat Zdrave, snažne, edukovane u Prvoj osnovnoj školi u Maglaju

Projektom Zdrave, snažne, edukovane biće obuhvaćeno oko 2.300 djevojčica u dvanaest općina ZDK-a. Svaka od učenica 6. razreda, učesnica predavanja, dobija edukativnu brošuru o reproduktivnom zdravlju, prvoj menstruaciji i higijenskim navikama vezanim za ovaj proces u pubertetu i kasnijoj adolescenciji, koju su priredili stručnjaci INZ-a, prilagođenu uzrastu korisnica.

– Saradnja sa INZ-om je zaista odlična. Radujemo se kada imamo priliku raditi projekte sa njima. Iz naše škole je krenuo projekat za djevojčice Zdrave, snažne, edukovane o važnosti reproduktivnog zdravlja, ističe Amir Zukić, direktor OŠ “Meša Selimović” iz Zenice.

Mensur Sinanović, direktor Gimnazije “Rizah Odžečkić” iz Zavidovića, pohvalio je rad INZ-a, kazavši da je saradnja dobra, a da se može i unaprijediti.

– Oni imaju uvid u zdravstveno stanje djece. To zaista odlično rade. Imali su i preglede sluha. Prije nekoliko dana, na sjednici kantonalne Vlade, bila je informacija o zdravlju stanovništva ZDK-a. Ti podaci su bitni, istakao je Sinanović.

Ispravnost hrane

U ovoj službi Instituta se obavljaju i kontrola mikrobiološke ispravnosti hrane u školskim kuhinjama, te vode koja se koristi u objektima, i to dvaput godišnje u svakom od školskih objekata.

Prema riječima dr. Šabovića, Služba ima 1.093 aktivnosti bukvalno u svakom naseljenom mjestu Kantona, a “broj pređenih kilometara u Službi samo u 2019. godini je za 20 posto veći od obima planete Zemlje oko ekvatora, jer smo na točkovima po Kantonu prošli 54.000 kilometara”.

Mirza Dajić/Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica