Ovo je pravilnik o zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima u FBiH
Federalno ministarstvo zdravstva, Zavod za javno zdravstvo i Udruženje PROI danas su upoznali javnost sa Pravilnikom o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja.
Vedran Marčinko, pomoćnik Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine objasnio je kako su sad stekli sve uslove da možemo primjenjivati zakon u potpunosti – objekti imaju rok prilagodbe od šest mjeseci.
“Preko 50 kvadrata objekti, oni mogu do 10 % svoje kvadrature odrediti kao pušački prostor s tim da u pušačkom prostoru ne može biti šank. Ne može se prolaziti kroz pušački prostor da bi se došlo do nepušačkog prostora.
Pušački prostori moraju biti izdvojeni, to je najviše zanimalo naše građane i ugostitelje. Ljetne bašte ne mogu biti zatvorene sa svih strana, to moraju biti prozračni prostori otvoreni sa najmanje dvije bočne strane i ne mogu imati krov. Ovo što zovu baštama, a nisu u biti bašte, tu se ne može konzumirati duhan.”
Također je naveo i kako hotelijeri mogu samo za 20% prostorija reći da su pušačke.
“Međutim, ja ne mogu ulaziti po sobama i gledati ko će konzumirati duhan, a ko neće. Oni se najmanje imaju razloga buniti”, objasnio je Marčinko.
Aida Ramić Čatak, pomoćnik direktora za medicinske poslove Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH navela je kako su veoma često ukazivali o značaju potrebe donošenja ovog zakona u smislu dugoročne zaštite stanovništva te podsjetila kako BiH spada u zemlje visokog procenta pušača i da svake godine izgubimo 10000 života od jako spriječivih bolesti i stanja koja bi se mogle prevenirati.
“Ono što mi dugoročno očekujemo jeste da dobijemo doprinos u zaštiti zdravlja stanovništva, prevenciji pušenja, motiviranja pušača na prestanak i promociji prostora bez duhanskog dima”, objasnila je Ramić-Čatak.
“Provedba ovog Pravilnika za sve nas nosi određene odgovornosti i izbore”, objasnila je Ramić-Čatak.
“Za fizička i pravna lica koja su predmet izuzeća znači poštovanje pravilnika i izbori koji njima ni na koji način ne ugrožavaju poslovanje. Za korisnike prostora – pušače i nepušače, otvara se mogućnost izbora. Za pušače izuzeće znači da ta navika ostaje upražnmjena na mjestima gdje ne ugrožavaju zdravlje drugih ljudi. Za nepušače promocija prostora bez duhanskog dima predstavlja ostvarenje prava na život i zdravlje bez duhanskog dima”, navela je.
Jasmina Čekrić iz Udruženja PROI ističe da Bosna i Hercegovina kaska za regionom koji zabranjuju sobe za pušenje, poput Slovenije koja je na proljeće usvojila nove mjere zakona za kontrole, te takve sobe u potpunosti ‘izbacila’ iz upotrebe.
Također, navodi da dobar primjer dolazi s Kosova u kojem ne postoje sobe za pušenje, ali ako i postoje poput onih na aerodromima, one se pod velikim nadzorom kontrolišu. Pozvala je i RS da usvoji sličan ili još bolji zakon.
Maja Pilav, vlasnica ugostiteljskog objekta “Bistro Zdravo” rekla je da od samog osnivanja zabranili pušenje u svom ugostiteljskom objektu, kako od običnih cigareta pa do modernih naprava u vidu električnih cigareta.
“To je naša politika od osnivanja iz razloga jer je to u skladu s našim vrijednostima, nije zdravo, te samim tim želimo pružiti našim gostima ugodnu atmosferu i oazu bezduhanskog dima” – poručuje Pilav.
Ističe da su naišli na pozitivne reakcije jer iz tog razloga gosti posjećuju njihov objekat.
“Smatram da je to velika prednost pogotovo za unapređenje našeg društva, naše države. Pušenje je štetno i to ne može poreći – kaže vlasnica ugostiteljskog objekta”, kaže Pilav.
Zaključuje da je zaštita stanovništa najbitnija te da prioritet trebaju biti djeca, koja će odrastati u zdravoj i dobroj atmosferi.
Vijesti.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE