Ovaj uređaj opasniji je od mobitela, a ima ga skoro svako drugo auto
Gotovo svaki automobil danas posjeduje multimedijalni sistem. No, istraživanja pokazuju da on stvara mnogo više problema i da je opasniji od vožnje pod dejstvom alkohola ili droge.
Svjesni smo opasnosti korišctenja telefona tokom vožnje, a opšte je poznato da su alkohol i vožnja pogubna kombinacija. Međutim, nedavna istraživanja su pokazala da upotreba multimedijalne tehnologije u automobilu može biti jednako opasna.
Istraživanje IAM Roadsmart-a, FIA-e i Fonda Rees Jeffreis Road pokazalo je da ekran infotainment-a može biti distrakcija koja povećava vreme reakcije vozača više od upotrebe alkohola ili marihuane. Korišćenje ekrana osetljivog na dodir utiče na vreme reakcije čak i više od slanja poruka tokom vožnje.
Vrijeme reagovanja se povećava toliko da bi bezbjednosna udaljenost trebalo da bude ekvivalentna dužini pet automobila. Dok koriste infotainment ekran, vozači skreću pogled sa puta do 16 sekundi, a za to vreme putuju više od 500 metara brzinom od 110 km/h, piše Metropolitan SI.
U istraživanju, vozači su završili tri probne vožnje na kojima je proveren uticaj korišctenja sistema Apple CarPlay i Android Auto. Tokom prve vožnje, vozači nisu koristili sistem, tokom druge su koristili samo glasovne funkcije, a tokom trećeg su koristili funkcije ekrana osjetljivog na dodir.
Obje metode su značajno ometale vozače, ali je korišćenje ekrana osjetljivog na dodir značajno uticalo na njihovu koncentraciju. Vozači su bili svjesni smanjene pažnje i prilagodili vožnju, ali su im vještine i dalje bile narušene. Bilo im je teško da održavaju bezbjedno rastojanje od vozila ispred sebe i teže su održavali pravac u svojoj traci. Sporije su reagovali i na iznenadne događaje.
„Ometanje pažnje vozača je faktor koji doprinosi trećini svih saobraćajnih nesreća u Evropi svake godine“, rekao je Nil Greg, šef istraživanja u IAM RoadSmart-u.
„Iako su prethodne studije sugerisale da Apple CarPlay i Android Auto rade bolje od tradicionalnih dugmadi i kontrola, rezultati trenutnog istraživanja izazivaju zabrinutost i postavljaju pitanja o razvoju i korišćenju najnovijih infotainment sistema.“
Apeluje se na proizvođače automobila i relevantne organizacije da sprovedu dalja istraživanja ovakvih sistema i razviju jedinstvene standarde koji će pomoći u smanjenju ometanja vozača, dok se vozači podsjećaju da koriste sisteme na najbezbjedniji mogući način, što, između ostalog, znači da se sva podešavanja biraju i programiraju prije početka vožnje.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE