Odluke vlada RS-a i FBiH o državnoj imovini su van snage: Kakve će biti pravne i finansijske posljedice?

Odluke vlada RS-a i FBiH o državnoj imovini su van snage: Kakve će biti pravne i finansijske posljedice?

Ustavni sud BiH jučer je van snage stavio odluke o prenamjeni odnosno prodaji državnog zemljišta u Varešu i na Jahorini. Odluke koje su sada ništavne su ranije donijele vlade entiteta RS i FBiH znajući za Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom.

Nedugo nakon jučerašnje odluke Ustavnog suda BiH, koja je bila i jedina logična s obzirom na Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom, krenule su optužbe i spinovi iz redova vladajućih struktura entiteta RS.

Tako je Milorad Dodik odmah reagovao i poručio kako “još više na značaju dobija odredba Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH” koju je izglasala Narodna skupština RS-a, a koju je visoki predstavnik u julu prošle godine svojom odlukom spriječio da postane legalna. Dakle, zakon na koji se Dodik poziva nije na snazi.

Vlasti RS-a je pogodila odluka Ustavnog suda BiH da proglasi nevažećom odluku Vlade RS-a o prodaji državnog zemljišta na Jahorini za oko 41 milion KM koju je kupio SNSD-ov odbornik iz Teslića Srđan Klječanin.

Sada je pitanje da li će investitor odnosno kupac tražiti novac nazad, kakav dogovor ima vladajući SNSD sa svojim odbornim iz Teslića i kakve će biti pravne posljedice te koliko je uopće “čist” cijeli posao.

U januaru ove godine kada smo razgovarali sa Srđanom Klječaninom, vlasnikom firme Drvo-export koja je kupila zemljište za 41 milion KM, on nam je kazao da mu je Vlada RS-a dala sve garancije.

“Kako može Vlada RS-a prodati nešto ako je pod zabranom raspoalganja? Je li to zemljiste RS-a ili čije? Kako prodaje RS ako je zemljište BiH. Hiljadama parcela je prodato, nije samo jedna. Ne bi onda smjela prodavati ni šumu, ni FBiH ni RS. Ne bi niko ništa smio raditi, da se živi od vazduha onda… Niko nema tu odluku (o zabrani raspolaganja državnom imovinom, op.a.), samo vi. Koji visoki predstavnik, kakav visoki predstavnik. Danas priča jedno, sutra drugo. Država nešto prodaje, RS prodaje nešto. Jedino vi nešto osporavate i postavljate to pitanje, ne razumijem”, govorio je Klječanin.

Klječanin tada nije želio odgovoriti na pitanje portala Klix.ba o tome da li je svjestan da je 56 duluma zemlje koje je kupio pod zabranom raspolaganja odlukom OHR-a već je samo poručio da je bio raspisan javni poziv na koji se prijavio i da će odluku o svemu donijeti Vlada RS-a.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić danas kaže da je “Ustavni sud BiH poluga hibridnog rata protiv Republike Srpske”.

No istovremeno kada je Ustavni sud BiH donio odluku o Jahorini, ista je donesena i za Vareš, gdje je Vlada FBiH željela promjeniti namjenu šumskog zemljišta i dati privremeno korištenje šumskog zemljišta u druge namjene firmi Adriatic Metals.

Ova kompanija je već uveliko počela sa sječom šume. Iako se na kraju ispostavilo da to nije bilo zakonski, šteta je već učinjena.

Iz Federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva danas su saopćili da Ministarstvu još nije dostavljena ova odluka, te da do danas nije objavljena u službenim glasilima. Međutim, navode kako će morati postupiti po odluci Ustavnog suda BiH.

“S tim u vezi naglašavamo da Ministarstvo nema uvid u cjelokupan tekst odluke Ustavnog suda BiH, te da se iz tog razloga ne može izjašnjavati i govoriti o mogućim implikacijama ove odluke. Federalno ministarstvo je opredijeljeno i u obavezi da provodi odluke Ustavnog suda BiH, te će tako i postupati.Naglašavamo da ćemo tek po uvidu u kompletan tekst odluke biti u mogućnosti sagledati novonastalu situaciju, kada će biti jasnije implikacije ove odluke”, rekli su.

U januaru ove godine premijer FBiH Nermin Nikšić, komentarišući informaciju da je Vlada FBiH usvojila odluku o prenamjeni šumskog zemljišta i privremenom korištenju kod Vareša bez odluke Pravobranilaštva BiH, kazao je da je Pravobranilaštvo BiH dalo jasno tumačenje da se promjena namjene zemljišta vrši u skladu sa zakonom o građenju, ali da se ne može mijenjati titular vlasništva. Zatim je kazao da je “zeleno svjetlo” stiglo i iz Ureda visokog predstavnika.

Iz OHR-a su ranije poručili da se Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom izričito zabranjuje bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja sredstvima državne imovine i navodi da je svaki akt o raspolaganju tom imovinom, za koji se utvrdi da je u suprotnosti sa ovim zakonom, ništavan.

Uprkos ovo, krčmljenje državne imovine se odvija svako malo na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, a tužilaštva ne poduzimaju ništa.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica