Odgovor na antiustavno djelovanje mjere za prevazilaženje krize

Svjedoci smo najgrubljeg i najotvorenijeg ataka na ustavno pravni poredak Bosne i Hercegovine i Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, od strane Milorada Dodika i njegovih najbližih saradnika. U vezi s tim, mi u pokretu „NAPRIJED“ najoštrije osuđujemo ove antiustavne postupke kojima se prijeti miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
Smatramo štetnim neusaglašenost stavova kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Narodne Skupštine RS o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa, u kontekstu neustavnih zakona koje je usvojila Narodna Skupština RS-a. Ovakav postupak smatramo politički neodgovornim posebno ako se u obzir uzme činjenica da je u ovom slučaju preovladao stav jednog od delegata koji je sebi priskrbio pravo da na bazi individualne procjene usmjerava dalje štetne političke procese.
Štetne okolnosti koje su proizvedene zahtjevaju adekvatnu institucionalnu reakciju utemeljenu na ustavu i zakonima Bosne i Hercegovine i mjerama koje će doprinijeti prevazilaženju nastale političke krize:
1. Tražimo da nadležne instance upute, Ustavnom sudu BiH, hitan zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona koje je izglasala NS RS i svojim ukazom odobrio Milorad Dodik.
2. Tražimo da pravosudne institucije promptno reaguju u skladu sa Krivičnim zakonom BiH.
3. Zahtjevamo da rukovodioci državnih institucija, u skladu sa ustavnim i zakonskim nadležnostima i ovlastima, budno prate razvoj situacije, naročito sigurnosne, i poduzimaju adekvatne institucionalne zakonske mjere.
4. Zahtjevamo od svih rukovodioca institucija i državnih službenika-uposlenika institucija BiH, da svako, u skladu sa svojim kapacitetima, zakonskim nadležnostima i ovlastima poduzme mjere za očuvanje državnih institucija.
5. Tražimo od svih međunarodnih institucija i subjekata, koji su Dejtonskim sporazumom zadužene za očuvanje mira i sigurnosti, da preduzmu sve potrebne mjere, aktivnosti i poslove za koje imaju ovlasti, posebno EUFOR, NATO i OHR, sa težištem na zaštiti sigurnosti povratnika i sprečavanju sukoba nadležnosti sigurnosnih agencija.
6. Tražimo od članova Predsjedništva i ministra vanjskih poslova da poduzmu odlučnu i snažnu diplomatsku ofanzivu kako bi međunarodna javnost, a posebno države potpisnice i garanti Dejtonskog sporazuma bili objektivno i sveobuhvatno upoznati sa nastalim okolnostima.
7. Očekujemo od svih političkih aktera na BiH političkoj sceni ozbiljan i odgovoran politički odnos naspram novonastalih prilika, te da ovu krizu posmatraju kao šansu za ujedinjenje bosanskohercegovačkog društva, a nikako kao mogućnost da politikantski, koristeći populistički narativ, grade pozicije za naredne opće izbore.
8. Apelujemo od svih medija u BiH da pokažu visok stepen odgovornosti i profesionalizma i da, zarad drugih interesa, ne pribjegavaju praksi plasiranja netačnih, senzacionalističkih i neprovjerenih informacija ili poluimformacija koje mogu imati štetan uticaj na javno mnijenje.
9. Očekujemo od svih državnih službenika-zaposlenika u institucijama maksimalan stepen profesionalizma, zakonitosti, razumijevanja, kolegijalnosti i empatije prema svojim kolegicama i kolegama.
Mi u pokretu „NAPRIJED“ ćemo kao doprinos naporima za prevazilaženje nastale krize izraditi procjenu sigurnosti življenja najranjivijih kategorija društva, posebno povratnika, sa prijedlogom adekvatnih mjera i istu ponuditi nadležnim institucijama BiH.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE