Od investicija ne treba bježati – Aerodrome u FBiH treba dati pod koncesiju(?)
Pismo koje su ambasadori SAD-a i EU u BiH Michael Murphy i Johann Sattler uputili Vladi FBiH i u kojem, pored ostalog, navode da aerodrome u FBiH treba dati pod koncesiju, izazvalo je oprečne stavove politike i struke.
Analiza eksperata
Dok jedni cijene da bi takav potez doveo do ekonomskog prosperiteta, drugi su mišljenja da, kad je riječ o Sarajevskom aerodromu, koncesija nije potrebna. Od uprave Međunarodnog aerodroma Sarajevo zatražili smo stav o tome da li smatraju da aerodrom treba dati pod koncesiju?
– Pitanje dodjele koncesije uvijek zahtijeva analizu eksperata. Pri tome se moraju imati u vidu različiti modeli koncesije koji su na raspolaganju, ali i razlozi zašto se pristupa njenoj dodjeli. Tako, na primjer, razlog zašto se pristupa dodjeli koncesije može biti činjenica da vlasnik ne raspolaže dovoljno stručnim kadrom koji bi na odgovarajući način upravljao Aerodromom, zbog čega pristupa modelu potpune koncesije. Ukoliko vlasnik ima kvalitetan menadžment, razlog koncesije može biti namjera povećanja broja aviokompanija, putnika i samim tim povećanje broja aviooperacija, odnosno mreže destinacija, te potreba za izgradnjom dodatnih infrastrukturnih kapaciteta radi daljnjeg razvoja. Ovi razlozi opravdavaju hibridne/nepotpune modele koncesije u kojim vlasnik ne preuzima rizik po pitanju preduzeća, a ostvaruje benefite investicije koju koncesionar ulaže. Hibridnim modelom štite se javna imovina, interesi države, a crpe benefiti privatne investicije. Vlasnik ovog JP raspolaže kvalitetnim menadžmentom čiji su rezultati rada dostupni svima. Uprava preduzeća, koja je upravljanje preuzela u najtežem periodu pandemije, zajedno sa zaposlenicima uspjela je da oporavi djelatnost aviotransporta, a nije otpustila radnike, navodi se odgovoru koji smo dobili.
Uprava Aerodroma Sarajevo prepoznala je hibridni model koncesije kao optimalan u kojem koncesionar investira u projekatNadalje ističu da investicijski projekti nisu zaustavljeni, pa danas imamo moderan i svjetski opremljen putnički terminal sa najmodernijim sistemom za prtljag, a riješeni su decenijski imovinskopravni problemi na više od 90.000 kvadratnih metara zemljišta, te harmonizacija i ono je uknjiženo kao vlasništvo društva. Iz uprave ističu da imaju razvojni plan koji mogu realizirati.
– U tom smislu, razlozi zašto na MAS treba primijeniti koncesiju nisu upravljačke prirode, već investicijske, radi privlačenja kapitala kojim bi se ubrzalo rješavanje pitanja infrastrukturne potkapacitiranosti. Uprava je prepoznala hibridni model koncesije kao optimalan u kojem koncesionar investira u projekat, a zauzvrat u odgovarajućem procentualnom iznosu učestvuje u raspodjeli dobiti, odnosno upravljanju i vlasništvu. Takav model podrazumijeva da Aerodrom ostaje operator, zaposlenici se zadržavaju, a po isteku koncesijskog perioda, imovina postaje vlasništvo FBiH. Takav model lišava FBiH rizika gubitka još jednog preduzeća, a otvara prostor za privatne investicije radi izgradnje dodatnih kapaciteta. Puna koncesija Aerodroma nije od interesa za državu i stanovništvo. Cijenimo da nije od javnog interesa davati pod koncesiju preduzeća koja stvaraju profit, posebno kada se radi o preduzećima od strateške važnosti, a aerodromi to jesu, potcrtali su u upravi Aerodroma Sarajevo.
Kad je riječ o Međunarodnom aerodromu Tuzla, još 2007. je postojala ideja da se on da pod koncesiju. Tada se javio strani investitor i dao primamljivu ponudu. U prvih pola godine je namjeravao da uloži oko 50 miliona eura, da dovede osam boinga 737, da napravi hangar… No, kad je došlo na red pitanje vlasništva, on je odustao.
Pitanje vlasništva
Dževad Halilčević, direktor Aerodroma Tuzla, kaže za Oslobođenje da se cjelokupan kompleks vodi u zemljišno-knjižnim izvodima SSNO Zemun.
– Na sve to je 2004. tadašnji visoki predstavnik donio zabranu raspolaganja državnom imovinom koja je na snazi. Vjerovatno ne postoji niko ko bi investirao u nešto što nije riješeno. Dobijao sam upite šta mislim o koncesijama. To je jednačina s više nepoznatih. Pitanje je ko je koncesionar, kakve su namjere… Moj stav je da aerodrome treba dovesti u što bolje stanje, da bismo ih što bolje dali pod koncesiju. Mi radimo tako kako radimo i svima će biti problem dok je ovakvo stanje. Ne vidim da će se u skorije vrijeme riješiti pitanje državne imovine iako bih volio da budem demantovan u narednom periodu, kaže Halilčević.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić pohvalio je rad Zračne luke Mostar, kazavši da se razmišlja o davanju pod koncesiju.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE