Obrnuta vakcina uspješno testirana: Daje nadu u borbi protiv jedne vrste bolesti
Naučnici su napravili novi tip vakcine koja, umjesto da aktivira imunosistem, selektivno ga blokira. Takozvana obrnuta vakcina, koja je za sada testirana samo na miševima, mogla bi da se koristi za liječenje autoimunih bolesti, kada imunosistem napada tijelo, piše LiveScience.
Obnavlja funkciju ćelija
Vakcina je data miševima s oboljenjem sličnim multiple sklerozi, autoimunoj bolesti. Tretman je preokrenuo simptome bolesti i obnovio funkcije nervnih ćelija. Otkrića su objavljena u žurnalu ”Nature Biomedical Engineering”.
Vakcina u suštini radi tako što tjera imunosistem da prepozna nerve kao sigurne, a ne kao tuđine koje mora da napadne. Metod nije ispitan na ljudima, ali stručnjaci misle da su rezultati obećavajući i uzbudljivi.
– Ideja pokretanja tolerancije kod autoimunih bolesti postoji već neko vrijeme. Iako koncept nije nov, ova studija je uzbudljiva jer pokazuje je ovaj pristup uspio da, barem privremeno, ublaži autoimunu bolest – rekao je za LiveScience Nik Džouns, profesor biomedicinskih nauka Univerziteta u Svonziju, u Britaniji.
Vezivanje za antigene
Uobičajeno je da T-ćelije brane tijelo od napadača poput virusa ili kancera. One identificiraju koje ćelije da napadaju vezivanjem za specifične antigene ili molekule. Međutim, u slučaju autoimune bolesti, T-ćelije greškom napadaju zdrave ćelije u tijelu napadajući autoantigene, molekule koji se nalaze samo na tim normalnim ćelijama.
Obrnute vakcine zaustavljaju jedan tip ćelija u imunosistemu, za razliku od standardnih terapija koje rade to na širem nivou.
– Većina imunoterapija za autoimune bolesti djeluje na uobičajen način i ne napada samo T-ćelije koje izazivaju bolest. Idealno, želimo da blokiranje radi na specifičan način, tako da gađamo samo patogene T-ćelije, a da ostale mogu slobodno funkcionirati – rekla je za LiveScience Lusi Voker, profesorica Univerzitetskog koledža Londona, koja nije učestvovala u istraživanju.
Obećavajući rezultati
Rezultati studije na miševima su obećavajući, ali naučnici ne bilježe uvijek uspjeh kada modele koji su efikasni kod životinja u kliničkim testovima probaju na ljudima, piše Telegraf.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE