Obišli smo lokaciju obećanog olimpijskog bazena u Mostaru: Zaštitna ograda srušena, mašina ni na mapi

Obišli smo lokaciju obećanog olimpijskog bazena u Mostaru: Zaštitna ograda srušena, mašina ni na mapi

Na lokalitetu budućeg olimpijskog bazena u Mostaru gdje je prije 16 dana ozvaničen početak pripremnih radova, zaštitna ograda je porušena prije nego što je postavljena do kraja, a na prostoru obraslom šikarama još nema ni jedne građevinske mašine.

Na gradilištu koje je trebalo biti puno radnika i građevinskih mašina ekipa portala Klix.ba danas nije zatekla nikoga osim jednog psa koji je bio u prolazu, a stanje koje smo zatekli blago rečeno je poražavajuće.

Iako su pripremni radovi počeli prije 16 dana ni zaštitna ograda za gradilište nije popuno završena, a da bi stvar bila gora dio zaštitne ograde koja se postavljena već se urušio, što upućuje na to da je teren i dalje zapušten i da ga niko ne obilazi.

Unutar lokaliteta koji je omeđen za budući olimpijski bazen, objekti koje je potrebno porušiti još čvrsto stoje, kao i šikare kojima je lokalitet u potpunosti obrastao, što kod građana Mostar i svih koji s velikom pažnjom prate ovaj projekt, izaziva sumnju u realizaciju dogovorenih radova.

Podsjetimo da se izgradnja olimpijskog bazena u Mostaru više od godinu dana bombastično najavljuje kao jedan od izuzetno važnih kapitalnih projekata u najvećem hercegovačkom gradu, koji će biti od veliko značaja za čitavu Bosnu i Hercegovinu.

Očekivano je bilo da se danas na lokalitetu Južni logor, radovi izvode puno parom, jer je između izvođača radova i Grada Mostara 6. septembra ove godine sklopljen ugovor, prema kojem radovi moraju početi u roku od 30 dana, od dana potpisivanja.

Međutim, činjenično stanje pokazuje da je probijen rok koji su svojim potpisom u Gradskoj vijećnici Mostara 6. septembra zagarantirali gradonačelnik Mostara Mario Kordić, direktor Direkcije za izgradnju Kulturno sportskog centra u Mostaru Edin Prašo i direktor građevinske firme Hering iz Širokog Brijega Ladislav Bevanda, kad su potpisali ugovor za izvođenje prve faze radova koja podrazumijeva izgradnju konstrukcije, krova i fasade.

Stavljanjem svog potpisa na višemilionski ugovor, oni su zagarantirali da će se ugovoreni dio radova realizovati u roku od 18 mjeseci od ulaska u radove, koji po zakonu moraju početi najdalje u roku od 30 dana, odnosno do 6. oktobra ove godine.

Direktor građevinske firme Hering d.d. Široki Brijeg Ladislav Bevanda je tada kazao kako će njegova kompanija nastojati da napravi sve u skladu sa potpisanim ugovorom.

Podsjetimo da su u augustu prošle godine čelnici Mostara i Vlade Federacije uz svečanu ceremoniju ozvaničili početak radova na lokalitetu Južni logor, kad je na teren izvezen bager uz koji su se zvaničnici fotografirali, a nakon toga se na terenu ništa nije radilo.

Naknadno je objašnjeno da je glavni projekat kasnio zbog određenih korekcija, nakon čega je raspisan konkurs za odabir izvođača radova na prvoj fazi olimpijskog bazena u vrijednosti od 15 miliona KM bez PDV-a.

Nakon potpisanog ugovora sa izvođačem radova, 15. septembra je počelo označavanje terena za radove, što je za mnoge bilo ohrabrujuće, ali činjenica da ni zaštitna ograda nije postavljena do kraja i da nisu počeli radovi u roku koji je zagarantovan, ponovno bude sumnju u cijelu priču.

Sredstva u iznosu od devet miliona KM su osigurana iz federalnog budžeta, ostatak iz gradske kase, a mostarski gradonačelnik je u više navrata kazao, kako će se financijska konstrukcija završiti bez problem, te kad radovi krenu da neće biti stajanja do završetka.

Izgradnja olimpijskog bazena je investicija koja će premašiti 20 miliona KM i radit će se u dvije faze, a planirani rok izgradnje je dvije godine od uvođenja izvođača radova.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE