Novi napad na bolnicu u Gazi: “Najgora situacija u posljednjih 18 mjeseci”

Jedan medicinski radnik je ubijen, a devet drugih ranjeno u izraelskom raketnom napadu na bolnicu u Pojasu Gaze. Napad je uslijedio dva dana nakon što je druga velika bolnica bila meta, što je pojačalo upozorenja UN-a da je humanitarna kriza na toj teritoriji sada najgora od početka sukoba, piše Guardian.
Prema medicinskom osoblju, najnoviji zračni napad pogodio je ulaz u Kuvajtsku poljsku bolnicu u al-Muwasiju, blizu grada Khan Younis. Jedan medicinar je poginuo, a devet drugih je ranjeno.
Stotine hiljada raseljenih Palestinaca živi u tom području, uglavnom u poderanim improviziranim šatorima uz pješčane dine. Napustili su svoje domove nakon što su izraelske snage nastavile ofanzivne operacije i zauzele velike dijelove južne Gaze, uključujući grad Rafah, u koji Palestincima nije dozvoljen ulaz.
U nedjelju je izraelska raketa djelimično uništila bolnicu al-Ahli, koja je bila jedina ustanova koja je još pružala kritičnu njegu u sjevernoj Gazi. Ljekari su rekli da su eksplozije bolnicu ostavile jedva funkcionalnom i nesposobnom da primi pacijente.
António Guterres, generalni sekretar UN-a, rekao je da je “duboko uznemiren” tim incidentom, naglašavajući da su bolnice zaštićene prema međunarodnom humanitarnom pravu.
Izrael je više puta gađao bolnice u Gazi u posljednjih 18 mjeseci, tvrdeći da ih Hamas koristi za prikrivanje terorističkih aktivnosti. Izraelske snage su tvrdile da je Hamas bolnicu al-Ahli korištio kao “komandni i kontrolni centar”, što je grupa negirala. Medicinsko osoblje koje provodi spasilačke operacije u Gazi također je bilo meta.
Ljekari koji rade u Gazi upozorili su da je pružanje medicinske njege na ivici propadanja. “Ponavljano gađanje zdravstvenog sistema izazvalo je strah i poljuljalo povjerenje medicinskih timova, posebno nakon što su svjedočili mučenju, zlostavljanju i kontinuiranom gađanju kojem su izloženi. Dosta je“, rekao je dr. Moataz Harara, šef hitne službe u bolnici al-Ahli.
Kancelarija UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova saopćila je da je situacija u Gazi “vjerovatno najgora u posljednjih 18 mjeseci od izbijanja neprijateljstava“.
Najduži period u kojem je Izrael blokirao pomoć
Od kolapsa prekida vatre s Hamasom u martu, Izrael je blokirao svu pomoć teritoriji, što je rezultiralo kritičnim nestašicama hrane, vode, goriva i lijekova. Ovo je najduži period u kojem je Izrael uskratio pomoć Gazi, a grupe za ljudska prava su rekle da ta taktika – s ciljem da se Hamas prisili da oslobodi preostale taoce koje drži – predstavlja ratni zločin.
Izrael je također obnovio zračne napade i kopnene operacije u Gazi, raselivši oko 400.000 ljudi i izazvavši porast civilnih žrtava, s 1.600 poginulih samo od marta.
Govoreći za Yedioth Ahronoth, izraelske novine, jedan neimenovani sigurnosni zvaničnik je tvrdio da strategija djeluje i da će prisiliti Hamas da pristane na dogovor o taocima.
“Vojni pritisak ima efekta“, rekao je zvaničnik. “Nedostaje im plin, a hrana i gorivo će nestati za nekoliko sedmica. Veliko postignuće povratka stanovnika u sjevernu Gazu je izbrisano. To ih je uzdrmalo“.
Ranije ovog mjeseca, grupa stručnjaka UN-a je izjavila da izraelske akcije u Gazi vode ka “uništenju palestinskog života“.
“Ako ih ne ubiju bombe ili meci, polako se guše zbog nedostatka osnovnih sredstava za preživljavanje“, rekli su. “Jedina razlika je u načinu i brzini smrti“.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE