Nogometašice BiH idu u play-off za Euro, poraz u Belfastu ih nije mnogo koštao

Nogometašice Bosne i Hercegovine poražene su od Sjeverne Irske rezultatom 2:0 u Belfastu za kraj uspješnih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Ovogodišnje kvalifikacije za Evropsko prvenstvo za žene prilično su komplikovane i igraju se kroz Ligu nacija. Nogometašice BiH nalaze se u Ligi B, iz koje tri od četiri selekcije idu u play-off za odlazak na Evropsko prvenstvo.

Izabranice Selvera Hodžića još ranije su uspjele osigurati plasman u play-off, a danas su u posljednjem kolu poražene s 2:0 od Sjeverne Irske.

Prvi gol na utakmici postigla je Keri Halliday u 47. minuti nakon što su dvije domaće nogometašice izašle same pred Alminu Hodžić i matirale je bez problema.

Nadu BiH ugasila je u 67. minuti Lauren Wade golom odmah po ulasku s klupe. Istrčala je kontru i pogodila gol nemoćne bh. golmanice.

Do kraja se rezultat nije mijenjao, pa je tako BiH završila na trećem mjestu sa sedam osvojenih bodova. Ispred su Portugal sa 16 i Sjeverna Irska sa 10 bodova, dok je na posljednjem mjestu završila Malta sa samo jednim bodom.

BiH je tako prošla u play-off za odlazak na Euro. U suštini, trebat će dobiti polufinale i finale, a dueli se igraju u oktobru i novembru.

Žrijeb će odlučiti protiv koje selekcije će BiH razigravati za odlazak na Euro. U polufinalu nas čeka jedna od selekcija koje su osvojile grupu u Ligi B, a ukoliko prođemo dalje, čeka nas jedna od selekcija iz Lige A koja nije uspjela kroz kvalifikacije osigurati direktan plasman na Euro.

Od samostalnosti, ženska nogometna reprezentacija BiH na prva četiri Evropska prvenstva nije učestvovala ni u kvalifikacijama, a nakon formiranja selekcije uslijedilo je šest neuspješnih ciklusa kvalifikacija. Sada je u toku sedmo, nadamo se i sretno za naš ženski nogometni tim.