Nevjerovatno otkriće naučnika na Marsu na lokaciji koja je dobila ime po mjestu u BiH
Uzorci koje na površini Marsa prikuplja rover Perseverance otkrivaju geologiju kratera za koji naučnici sumnjaju da je prije nekoliko milijardi godina sadržavao mikrobni život.
Uzorci koje je prikupilo vozilo na šest kotača, spremivši ih za transport na Zemlju za daljnje studije, pokazuju da je kamenje s četiri lokacije u krateru Jezero, nazvanom po istoimenom mjestu u Bosni i Hercegovini, magmatsko, odnosno nastalo hlađenjem rastaljenog materijala.
Mars je davno bio mokar i topao
Kamenje pokazuje i promjene zbog izloženosti vodi, što je još jedan pokazatelj da je Mars davno bio topao i mokar.
Naučnici vjeruju kako bi kamenje, nastalo prije otprilike 3.5 milijardi godina, moglo biti sedimentno, formirano kao blato i pijesak na dnu jezera.
“Zapravo, nismo pronašli nikakve dokaze o sedimentnim stijenama tamo gdje je rover istraživao dno kratera, unatoč činjenici da znamo da je krater nekada imao jezero i da je sediment morao biti taložen. Te sedimentne naslage su sigurno erodirale”, rekao je geohemičar Kenneth Farley, vodeći autor jedne od četiri studije objavljene u časopisima Science i Science Advances u kojima se opisuje geologija kratera.
Vjeruje se da je krater nekada bio bogat vodom i dom mikrobiološkog života
Perseverance je na Mars stigao u februaru 2021. te od tada neprestano djeluje u krateru Jezero, istražujući je li Zemljin susjed nekad imao uvjete za život.
Rover prikuplja uzorke kamenja, veličine školske krede, u male tube koje će 2033. pokupiti druga svemirska letjelica i vratiti ih na Zemlju na daljnja istraživanja.
Krater Jezero širok je 45 kilometara i lociran sjeverno od Marsovog ekvatora. Vjeruje se da je to područje nekad bilo bogatom vodom i riječna delta. Naučnici vjeruju kako je krater nekad bio dom mikrobiološkog života.
“Prikupili smo uzorke koji će se vratiti na Zemlju te bi trebali dati ključne dokaze o tome koje su vrste organizma, ako ikoje, nastanjivale kamenje kratera Jezero kad su bili u interakciji s vodom”, rekao je Yang Liu, NASA-in naučnik i jedan od autora istraživanja.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE