Nevenka Tromp tvrdi: Bakir nije želio da revizija uspije
Bivša članica tima Tužilaštva u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju i predavačica na Univerzitetu u Amsterdamu dr. Nevenka Tromp kazala je za “Avaz” da posljednji napadi na nju, nakon odluke da bude proglašena počasnim građaninom Sarajeva, dolaze iz krugova koji su se sami identificirali kao učesnici u opstrukciji revizije tužbe BiH protiv Srbije za genocid.
Dodaje da se radi o grupi koja je još na važnim mjestima.
Rok 48 sati
Podsjetimo, 2017. godine Međunarodni sud pravde u Hagu odbacio je zahtjev bh. delegacije zbog činjenice da bh. agent Sakib Softić nema legitimitet. Iako je predsjednik SDA Bakir Izetbegović godinu ranije znao da je Softićev legitimitet upitan, organizirao je skup u Vijećnici na kojem je pompezno najavio podnošenje zahtjeva za reviziju, koji je potom propao.
Tromp sada iznosi i nove informacije.
– Jedna od njih je da je Registar Suda državi BiH, odnosno svoj trojici članova Predsjedništva dao rok od 48 sati. Bošnjački član je imao najviše interesa da ozbiljno shvati tih 48 sati, pa čak i dužnost po mandatu koji je dobio od pretežno bošnjačkog naroda i da, prema uputama Suda, nađe alternativu za predaju podneska. Ali Bakir je svjesno i ciljano radio na tome da predaja revizije ne uspije, stvarajući privid i predstavu za narod, bošnjačku javnost i žrtve da rade na njoj – kaže Tromp u razgovoru za “Avaz”.
Alternativa je mogla biti da podnesak predaju tri osobe, među kojima i tadašnja ambasadorica BiH u Nizozemskoj.
Poziv u Sarajevo
Međutim, rok je propušten jer je ambasadorica, umjesto uputstva da ide u Sud, dobila poziv da dođe u Sarajevo.
– Po logici mudrosti predsjednika Alije Izetbegovića, ambasador BiH u Nizozemskoj uvijek je trebao biti Bošnjak. Kad se pregovaralo o pozicijama, on je insistirao na tome da u Hagu mora biti Bošnjak, jer je, kao vizionar i državnik, znao da se u Hagu donose važne odluke, ne samo o prošlosti već i budućnosti BiH. Sad vidimo da su obje njegove strategije svjesno opstruirane upravo od njegove političke stranke, a da ne govorim o tome da je u tom trenutku njegov sin Bakir Izetbegović bio bošnjački član Predsjedništva – ističe Tromp.
Traje pet godina
Tromp kaže da o detaljima vezanim za reviziju tužbe konzistentno govori već pet godina, ali da je proces revizije tužbe protiv Srbije ostao aktuelan do danas i da zbog trenutne političke situacije i svakodnevnih nagovještaja raspada BiH postaje još važniji.
– Sada, najednom, cijela ova priča o reviziji dobiva novu dimenziju upravo zbog toga što je dio bošnjačke političke i društvene javnosti počeo s protestima u vezi s dodjelom nagrade Skupštine KS – ističe Tromp.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE