Nema više diskriminatornog ponašanja trgovaca prema kupcima: Novim Zakonom zabranjen popust za plaćanje gotovinom

Nema više diskriminatornog ponašanja trgovaca prema kupcima: Novim Zakonom zabranjen popust za plaćanje gotovinom

Zakon o unutrašnjoj trgovini kojim se propisuje neradna nedjelja za radnike u trgovini objavljen je u Službenim novinama FBiH 7. novembra čime je i zvanično stupio na snagu, a njegova primjena počinje 17. novembra.

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević za Raport kaže da je to sasvim dovoljno vremena za trgovce da se pripreme.

“Mi smo razgovarali i sa ‘driver trgovcima’, onima koji pokrivaju više od 80% tržišta, njima je to sasvim dovoljno vremena. Imaju 10-ak dana za pripremu i mislim da što se tiče neradne nedjelje da će biti dovoljno vremena za pripremu. Ne vidim nikakve probleme za primjenu tog člana, govorim o radnom o vremenu trgovačkih objekata”, kaže ministar Hasičević za Raport.

Nema više popusta na gotovinu

Članom 99. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH zabranjeno je davanje popusta za plaćanje gotovinom.

Ministar Hasičević za Raport je detaljno pojasnio šta to znači.

Naime, do sada smo imali jedno diskriminatorno ponašanje od strane pojedinih trgovaca, a to je da su kao redovnu cijenu iskazivali cijenu u koju su bili uključeni i finansijski troškovi, odnosno transakcijski troškovi između njih i banaka, a što je direktivom EU strogo zabranjeno.

“Za jednokratno kartično plaćanje i gotovinu se ne mogu praviti razlike. Moramo razlikovati kartično jednokratno plaćanje od kartičnog plaćanja na rate. Ova mjera nije donešena da zaštititi trgovce već potrošače što će detaljnije biti regulisano u Zakonu o zaštiti potrošača”, govori Hasičević za Raport.

Trgovac mora istaknuti pravu cijenu, a prava cijena ustvari i bila bi ona za koju trgovci kažu da je s popustom na gotovinu, dodaje Hasičević.

“Ukoliko prodaju na rate, oni su dužni obavijestiti kupca, odnosno naznačiti mu u Ugovoru o robnom kreditu koliko je to cijena proizvoda, a koliko je u toj cijeni ovih finansijksih troškova, provizija banaka, kamata i slično. Evropska direktiva je tu bila potpuno jasna: jednokratna plaćanja putem kreditne kartice i gotovine moraju se izjednačiti i nema diskriminiranja kupaca po osnovu načina plaćanja”, kaže nam ministar Hasičević.

Smanjenje sive ekonomije

Ukoliko primijetite da neko od trgovaca ne poštuje ove odredbe zakona, kao građani i kupci to uvijek možete prijaviti, a na navedeno će reagovati i tržišna inspekcija.

“Više od 75% ukupnog sivog tržišta ustvari potiče kroz naplate u gotovini tako da ta mjera ima puno efekta i na smanjivanje sive ekonomije”, kazao je Hasičević za Raport.

“Nema više za gotovinu davanja popusta kao što je to do sada bio slučaj, npr: piše cijena, a onda za gotovinu piše druga cijena. To je sada zabranjeno ovim zakonom i od stupanja na snagu neće moći da se provodi”, kazao je ministar Hasičević razgovoru za Raport.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE