Nedostatak lijekova: Šta kažu u Federalnom zavodu, ko je nadležan za stavljanje skupih lijekova na listu
Čest problem u dijaliznim centrima je nedostatak određenih lijekova koji su neophodni pacijentima, što je naročito, kako su nam kazali u Udruženju dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH, izraženo krajem godine.
O ovom problemu u dijaliznim centrima u Sarajevu i Bihaću Faktor je nedavno pisao. Kao primjer dijalizni pacijenti naveli su lijekove Zemplar, Clexane, da često nema ni zamjena za određene lijekove od kojih imaju nuspojave, a nije rijedak slučaj ni da nema dijalizatora i običnih tufera.
Nedostatne količine
Za nabavku lijekova nadležan je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH od kojih smo zatražili objašnjenje.
Odgovorili su nam kako Zavod može finansirati isključivo lijekove koji su definirani Odlukom o Listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije BiH, te da oni trenutno isporučuju lijekove u 15 dijaliznih centara.
– Mišljenja smo da problem kod navedenih lijekova nije dugotrajna deficitarnost nego nedostatne količine, što je uzrokovano dosljednom primjenom Odluke o Listi lijekova Fonda solidarnosti FBiH kojom je precizno definirano u dijelu doziranja količina za svaki lijek po jednoj dijalizi, pa se u skladu sa navedenim i vrši nabavka i isporuka, a samu listu donosi Vlada FBiH na prijedlog ministra zdravstva – dodaju u Zavodu.
Kako dalje navode, “u posljednjih desetak dana došlo je do poremećaja u isporuci lijekova Rextol i Ranvela jer je u toku zaključivanje novih ugovora sa dobavljačima, tako da se isporuka lijekova očekuje u narednim danima svim dijaliznim centrima”.
– U periodu dok se nisu zaključili novi ugovori, Zavod je našao mogućnost da dobavljači dostave zamjenske lijekove, kako pacijenti ne bi bili bez terapije u tom periodu. Kada je u pitanju korištenje paralela po proizvođačkim nazivima, Zavod je u obavezi voditi postupke javne nabavke po generičkim INN nazivima iz Liste, a ne po proizvođačkim nazivima – napominju u Zavodu.
Odgovaraju na upite
Što se tiče lijeka Mimpara (sinaklacet), čija se cijena po kutiji kreće od 450 do 1.250 KM, a koji pacijenti sami kupuju, iz Zavoda navode “kako je za uvođenje novih lijekova na Listu obavezno postupanje u skladu sa Pravilnikom o bližim kriterijima za izbor lijekova, postupku i načinu izrade Liste, kao i korištenju lijekova sa Liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH u nadležnosti Federalnog ministarstva zdravstva i Vlade FBiH”.
Lijek Mimpara koristi se za liječenje sekundarnog hiperparatireoidizma (HPT) kod bolesnika s hroničnim zatajenjem bubrega na intermitentnoj dijalizi.
U Udruženju dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH kažu “da se osam godina bore kako bi Mimpara bila stavljena na listu obaveznog zdravstvenog osiguranja”.
– Svake godine najmanje dva puta pišemo dopise Fedelanom ministarstvu zdravstva i Fondu solidarnosti. Obratili smo se i zastupniku tog lijeka u BiH, ali nas svi ignorišu – kazao je Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja ranije za Faktor.
U Zavodu pak odgovaraju “kako konstatacija da se nije odgovaralo na upite Udruženja ne stoji jer posjedujemo sve odgovore na valjano dostavljene upite kako zdravstvenim ustanovama, udruženjima, tako i pojedinačno pacijentima”.
Faktor.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE