Najavljivali su bolje suđenje, više transparentnosti, manje grešaka… Šta je VAR zaista donio bh. fudbalu?
“Ono što je sigurno je to da se ovdje radi o koraku koji će unaprijediti suđenje, povećati transparentnost, te definitivno povećati postotak ispravno donesenih odluka u krucijalnim situacijama”, poručio je VAR instruktor Elmir Pilav, prezentirajući ljetos uvođenje VAR sistema u bosanskohercegovački nogomet.
Nešto manje od tri mjeseca nakon ove izjave, jasni su nam dosadašnji efekti uvođenja VAR-a – jedan trener je prinudno poslan na hlađenje (Husref Musemić), upravo zbog negodovanja nad sudačkim odlukama, još nekoliko mečeva bilo je na ivici incidenata, a primjedbama, što javnim, što kuloarskim, nema broja…
Svugdje griješe, ali…
Naravno, neko će reći da sudije griješe svugdje u svijetu, u Engleskoj su čak razmatrali potpuno izbacivanje famozne VAR tehnologije.
Međutim, nažalost, mi nismo Engleska.
I ona jedina “poveznica” s engleskom Premier ligom je prekinuta nakon što je naša Premijer liga zvanično preimenovana u Wwin ligu…
U cilju da uvede nešto više transparentnosti u ovaj proces, Nogometni savez BiH objavljuje analize suđenja na utakmicama Wwin lige BiH.
Pa, šta kažu analize?
Na osnovu onoga što je javno objavljeno, bh. fudbalski zaljubljenici u našoj državi i nemaju mnogo razloga da kude arbitre.
Nedosuđeni penal
Uostalom, nabrojat ćemo propuste koje je u svojim analizama utvrdio Komitet za sudije i suđenje NSBiH, a koi su objavljeni na zvaničnoj web stranici Nogometnog saveza BiH.
Tako je Komitet utvrdio da je u derbiju 6. kola Borac oštećen za nedosuđeni penal (“VAR sudija propušta da interveniše i pozove sudiju na OFR – pregled snimka”), kao i da je Zrinjskom priznat pogodak koji je trebao biti poništen (utakmica završena rezultatom 1:1).
“Igrač br. 6 HŠK Zrinjski jasno povlači za ruku protivničkog igrača br. 24 te dolazi u posjed lopte na nepropisan način, i neposredno nakon toga postiže pogodak.
Glavni sudija, iako dobro postavljen, propušta da dosudi direktan slobodan udarac za gostujuću ekipu, a VAR sudija propušta da interveniše i pozove glavnog sudiju na OFR (pregled snimka)”, navodi Komitet.
Oštećen je i Zrinjski i to u sudačkoj nadoknadi.
“Unutar kaznenog prostora gostujuće ekipe, igrač br. 2 FK Borac, jasno koristi ruke na nedozvoljen način, te čini nedozvoljeno oštar prekršaj nad igračem domaće ekipe br. 23.
Glavni sudija propušta da dosudi kazneni udarac za HŠK Zrinjski i izrekne opomenu igraču br. 2 gostujuće ekipe.
VAR sudija propušta da interveniše i pozove sudiju na OFR”, piše u analizi.
U istom je kolu oštećena i Sloboda protiv Veleža (1:1).
“Unutar kaznenog prostora gostujuće ekipe, dolazi do jasnog povlačenja za dres igrača br. 21 FK Sloboda, te glavni sudija propušta da dosudi kazneni udarac za FK Sloboda i izrekne opomenu igraču br. 80 FK Velež.
Sudijski propust
VAR sudija propušta da pozove glavnog sudiju na OFR (pregled snimke)”, tvrdi Komitet.
U 9. kolu, pažnja je najviše bila usmjerena na duel Široki Brijeg – Sarajevo (3:3) u kojem su gosti oštećeni za pogodak.
“Nakon postizanja pogotka gostujuće ekipe, sudija nakon VAR intervencije poništava postignuti pogodak te dosuđuje slobodan udarac za domaću ekipu. Komitet je utvrdio da se radi o pogrešnoj VAR intervenciji, te u konačnici, o pogrešnoj odluci sudije.
Sudija susreta (Dragan Petrović iz Banje Luke, op.a.) se sankcioniše nedelegiranjem dva ciklusa, u skladu sa Pravilnikom o sudijama i suđenju”, zaključio je Komitet.
Prema njima, oštećeno je i Posušje na gostovanju kod Željezničara (0:1):
“Nakon VAR intervencije, ne dosuđuje kazneni udarac za gostujuću ekipu. Komitet smatra da je ruka odbrambenog igrača u neprirodnom položaju u trenutku kada dolazi do kontakta sa loptom.
Ispravna VAR intervencija, ali pogrešna odluka sudije na terenu”.
Sve regularno u Mostaru
Što se tiče posljednjeg dosad odigranog kola (10), obilježio ga je meč u Mostaru gdje je haos pokrenula odluka suca Pere Marića iz Gruda da isključi igrača Igmana Almira Bekića na gostovanju kod Zrinjskog (7:1 za Zrinjski).
Prema komitetu za sudije i suđenje – opravdano.
“Igrač br. 15 gostujuće ekipe čini nedozvoljeno oštar start nad protivničkim igračem, te mu sudija opravdano pokazuje drugi žuti, tj. crveni karton i isključuje ga iz igre”, stav je Komiteta.
Za ostala kola analize nisu (javno) objavljene.
Umjesto toga, neka nam putokaz bude nedavna objava Komiteta za sudije i suđenje NSBiH da “još jedanput odbacuju sve vrste pritisaka, te potvrđuue svoju opredijeljenost i istrajnost u kažnjavanju svih sudijskih propusta, a u cilju regularnosti i integriteta takmičenja Wwin lige”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE