Najavili zatvaranje firmi: Struja poskupljuje za oko 50 posto turističkim i ugostiteljskim poduzetnicima
Prema ocjeni stručnjaka, naredna godina biće najteža u protekloj deceniji. Ovome će dodatno doprinijeti već potvrđena najava poskupljenja struje za privredu u Republici Srpskoj, što će najviše osjetititi vlasnici ugostitljstkih objekata i turistički poduzetnici, kojima struja poskupljuje za gotovo 50 posto. Oni su ranije čak tražili da ovaj sektor privrede bude izuzet iz kategorije korisnika industrijske struje, pa najavljuju da će vjerovatno brojni među njima staviti ključ u bravu.
Struja skuplja za ugostiteljstvo i turizam oko 50 odsto povući će za sobom povećanje cijena usluga i proizvoda u ovom sektoru. Nije to ono što je najgore, smatraju ugostitelji, već što će brojni zatvoriti svoje lokale.
“Znači da će mnogi ugostitelji biti primorani zatvoriti lokale i otpustiti radnike, jer već imamo skraćeno radno vrijeme, ograničen broj ljudi u objektu i brojna ograničenja”, ističe Željko Tatić iz Udruge ugostitelja Republike Srpske.
Teško je predvidjeti kako će firme prilagoditi svoje poslovanje u narednoj godini, jer će upravo po njima naredna godina biti najteža u protekloj deceniji.
“Situacija je takva da je sada teško predvidjeti kakav će biti način poslovanja za narednu godinu, i ovo je možda ubuduće treba planirati ranije ovakve stvari da se dogovaraju,a ne krajem godine”, kaže Pero Ćorić, predsjednik Gospodarske komore RS.
Neminovno je da se nove cijene struje za privredu odraze i na robe široke potrošnje, što će i ovako nisku kupovnu moć stanovništva dodatno ugroziti.
“Znamo definitivno da će ovo poskupljenje električne energije uticati na sva nova poskupljenja, kako na proizvode tako i na usluge jer energenti uvijek ulaze u cijenu gotovog proizvoda”, kaže Dušan Srdić iz Udruge za zaštitu prava potrošača ”Reakcija”.
Sindikalci ipak smatraju da su poslodavci za vrijeme pandemije svi povukli podsticaje iz budžeta, i imali visoke profite te da ne bi smjeli više dizati cijene proizvoda i usluga.
“Ne mislim da ugostitelji treba da dižu cijene, već treba da povećaju plate radnicima i mi ih pozivamo da nekako zajedno nađemo model da poreske olakšice dodatno vidimo kako smanjiti da bi se izbjeglo veće opterećenje”, naglašava Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.
Da sve ovo vodi neminovno u dublju inflaciju, mjesecima upozoravaju ekonomisti, tako da povećanje najniže plate sa 520 na 600 maraka, koja treba biti dogovorena ove sedmice, neće mnogo toga promijeniti kao i minorna povećanja svih plata u RS.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE