Mulaomerović o prvoj bolnici u BiH gdje su se radile operacije na mozgu savremenim metodama

Mulaomerović o prvoj bolnici u BiH gdje su se radile operacije na mozgu savremenim metodama

Prva bolnica u Bosni i Hercegovini izgrađena je u Sarajevu 1866. godine novcima Gazi Husrev-begova vakufa, a zvala se Bolnica Gazi Husrev-begovog vakufa, Vakufska bolnica, Hastahana. Nalazila se u ulici Halilbašića, iznad Vijećnice, a u kojoj su urađene i prve operacije na mozgu modernom neurohirurškom tehnikom.

Odavno postoji inicijativa da se na ovoj lokaciji otvori muzej zdravstva, a za koju se godinama zalaže i ljekar Alija Mulaomerović, dugogodišnji direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.

Krajolik je osakaćen

– Zalagao sam se da se u sklopu objekta nekadašnje Hastahane otvori punkt Hitne pomoći, muzej zdravstva, apoteka, da to bude i mjesto druženja. To je bilo 2014. godine, ali tada Hastahana nije bila u vlasništvu Gazi Husrev-begova vakufa već Općine Stari grad, pa je kasnije prešlo u posjed vakufa.

Međutim, od tada do danas lokacija Hastahane više nema taj autentični izgled, u blizini je napravljena zgrada, nema više tog “šmeka” mahale, arhitektonsko-urbanističkog pejzaža, krajolik je jednostavno osakaćen, ugrožen. Malo toga je ostalo i od Hastahane – priča nam Mulaomerović.

Dodaje kako smatra da bi ipak trebalo da dijelu nekadašnje prve bolnice u Bosni i Hercegovini otvoriti muzej zdravstva.

– Nedavno sam u Bošnjačkom institutu u Sarajevu prisustvovao okruglom stolu na kojem se govorilo o toj inicijativi, kako bi bilo dobro da Sarajevo ima takav jedan muzej sa iskustvima koja se oslanjaju na medicinu evropske orijentacije. Pa vidjet ćemo koliko će sluha biti za to.

Naši prvi ljekari su se školovali u Istanbulu, među njima su Mehmed Šerbić koji je diplomirao 1873. godine. Radio je u Hastahani u Sarajevu, a potom prešao u Hastahanu u Tuzli. Tu je bio i izvjesni Zarif Skender koji je potom otišao u Novi Pazar – priča nam Mulaomerović i dodaje kako u tadašnje vrijeme diploma iz Istanbula (Carigrada) se morala nostrificirati u Beču.

Operaciju je izveo Karl Bayer

Govoreći o Hastahani, odnosno prvoj bolnici u našoj zemlji, kaže da je u njoj obavljena i prva operacija na mozgu u Bosni i Hercegovini.

– Operaciju je izveo 1891. godine Karl Bayer koji je došao u Sarajevo za vrijeme Austrougarske 1878. godine. U sklopu objekta se nalazila prijemna ambulanta, hitna pomoć, apoteka. Pacijenti koji su bili za bolnice su ostajali – govori Mulaomerović i dodaje:

– U to vrijeme lokacija za bolnicu se brižljivo birala. Trebalo je da se nalazi na osunčanom mjestu, sa širokim pogledom. Sve to utječe na bolesnika, njegov oporavak.

Bolesnici su u Hasthanu primani bez obzira na vjersku ili nacionalnu pripadnost, a liječenje je bilo potpuno besplatno, sve do 1879. godine kada se uvode prve naknade za liječenje.

Otvaranjem Opće zemaljske bolnice na Koševu 1. jula 1894. godine, Hastahana je pretvorena u Zavod za duševne bolesnike.

Nakon Drugog svjetskog rata postaje Škola učenika u privredi, a nešto kasnije stambeni objekat. Sada je samo ruševina.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica