Meta saopštila da je uklonila oko 20 tajnih operacija uticaja u 2024.
Meta je saopštila da je ove godine intervenisala kako bi uklonila oko 20 tajnih operacija uticaja širom svijeta, ali da strahovi od lažiranja izbora uz pomoć umjetne inteligencije (AI) nisu ostvareni u 2024. godini, prenosi Guardian.
Nick Clegg, predsjednik za globalna pitanja kompanije koja upravlja Facebookom, Instagramom i WhatsAppom, izjavio je da je Rusija i dalje glavni izvor neprijateljskih online aktivnosti. Međutim, primijetio je da je “upadljivo” koliko je malo AI korišten za pokušaje manipulacije biračima u godini sa rekordnim brojem izbora širom svijeta.
Clegg, bivši zamjenik premijera Velike Britanije, otkrio je da je Meta, koja ima više od 3 milijarde korisnika, uklonila nešto više od 500.000 zahtjeva za generiranje slika putem vlastitih AI alata, uključujući slike Donalda Trumpa, Kamale Harris, JD Vancea i Joea Bidena, u mjesecu prije izbora u SAD-u.
Stručnjaci za sigurnost kompanije morali su odgovoriti na nove operacije koje koriste lažne račune za manipulaciju javnog mnijenja, što je u prosjeku bio slučaj najmanje jednom svake tri sedmice.
Incidenti “koordiniranog neautentičnog ponašanja” uključivali su rusku mrežu koja je koristila desetine Facebook računa i izmišljene informativne portale za ciljano djelovanje u Gruziji, Armeniji i Azerbejdžanu.
Još jedna operacija sa sjedištem u Rusiji koristila je AI za stvaranje lažnih informativnih portala pod poznatim brendovima poput Fox News i Telegraph s ciljem slabljenja zapadne podrške Ukrajini. Također je koristila frankofone lažne portale za promociju uloge Rusije u Africi i kritiku uloge Francuske.
“Rusija ostaje glavni izvor tajnih operacija uticaja koje smo do sada prekinuli – ukupno 39 mreža od 2017. godine”, rekao je Clegg. Sljedeći najčešći izvori stranog miješanja koje je Meta otkrila su Iran i Kina.
Procjenjujući uticaj lažnih sadržaja generisanih pomoću AI-a nakon vala izbora u 50 zemalja, uključujući SAD, Indiju, Tajvan, Francusku, Njemačku i Veliku Britaniju, Clegg je izjavio: “Bilo je raznih upozorenja o potencijalnim rizicima kao što su masovni deepfake sadržaji i kampanje dezinformacija uz pomoć AI-a. To nije ono što smo vidjeli prema našim praćenjima. Čini se da ti rizici nisu ostvareni na značajan način, a svaki takav uticaj bio je skroman i ograničen”.
Međutim, upozorio je da će se relativno nizak uticaj lažnih sadržaja generisanih pomoću AI-a “vrlo vjerovatno promijeniti“.
“Ovi alati će očigledno postati sve prisutniji i vidjet ćemo sve više lažnog i hibridnog sadržaja online”, dodao je.
Zaključci Mete prate izvještaj Centra za novu tehnologiju i sigurnost, koji je prošlog mjeseca naveo da je “obmanjujući sadržaj generisan AI-jem oblikovao diskurs o izborima u SAD-u amplificirajući druge oblike dezinformacija i potpirujući političke debate”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE