Mekka: Zdravstveno stanje hadžija zadovoljavajuće, medicinski tim spreman za izazove Arefata
Obavljanje hadža zahtijeva izuzetan fizički i psihički napor, zato se u hotelima u kojima hadžije budu smještene tradicionalno formira improvizovana ali potpuno adekvatna ambulanta koja radi bez prekida 24 sata dnevno.
Ovo je uobičajena praksa i segment organizacije kojoj Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini svake godine poklanja posebnu pažnju.
Dr. Emir Fazlibegović, kardiolog, koordinator medicinskog tima, ističe da je zdravstveno stanje hadžija zadovoljavajuće, ali da tek slijedi krizni period tokom Dana Arefata.
– Većina hadžija je dobro. Negdje oko deset do 15 posto njih ima prehladu, upale sinusa, krajnika, grla, kašalj i kihanje. Česte su intervencije zbog povrede stopala vezanih za nošenje neadekvatne obuće, ali to se sanira vrlo brzo. Naše hadžije osposobljavamo za dalje aktivnosti tokom hadža – kaže dr. Fazlibegović.
On je podsjetio da najveći rizici i izazovi hodočašća u medicinskom smislu tek predstoje za Dan Arefata.
– Naše hadžije trebaju da prepješače put od dvadesetak kilometara po vrućini. Prijeti im opasnost od sunčanice, kolabiranja, dehidracije…Mi to sve očekujemo, medicinski tim se priprema i planira kako i na koji način blagovremeno da interveniše – kazao je on.
Trenutno su dva pacijenta hospitalizirana u prijateljskim bolnicama u Mekki.
Dr. Meho Dapčević ističe da je ljekarska ekipa nakon analize nalaza utvrdila respiratorne komplikacije kod dva pacijenta i procijenila da im je potreban boravak u bolnici.
– Imamo potpisane ugovore sa prijateljskim bolnicama ovdje u Mekki, tako da smo pacijente hospitalizirali. Svakodnevno ih obilazimo, pratimo i u komunikaciji smo sa ljekarima u tim bolnicama, zajedno dogovaramo terapiju i u ovom trenutku možemo reći da su oba pacijenta stabilnih vitalnih parametara – kazao je Dapčević.
Analizom povreda i oboljenja, utroška lijekova i rada medicinskog tima u pratnji hadžija svake godine se još u Bosni i Hercegovini, prije puta na hadž donosi odluka o asortimanu i količini potrebnih lijekova i sanitetskog materijala, ističe dr. Adem Zalihić.
– Naša procjena lijekova koje nosimo u Saudijsku Arabiju uvijek je u skladu sa brojem hadžija, a ove godine je taj broj rekordan. Snabdjeveni smo uobičajenim lijekovima protiv prehlade koja nas prati usljed za nas, neuobičajenih vremenskih uslova – visoke temperature i suhog zraka – antibioticima, kardio paletom lijekova, lijekovima protiv gastrointestinalnih problema. Imamo svu potrebnu medicinsku opremu, od injekcione terapije do gaza i zavoja – kazao je Zalihić.
Ambulanta za hadžije je formirana u prizemlju hotela “Le Meridien Towers Makkah”, a rad u službi je smjenski (turnus – 12 sati) i timski, kaže medicinska sestra Danijela Baručija.
– Sve ostalo raspoloživo vrijeme smo na usluzi našim hadžijama i hadži-hanumama. Pružamo im primarnu zdravstvenu zaštitu kako u ambulanti tako i u sobama. Pomažemo u svakom vidu ordiniranja terapije, previjamo rane, nerijetko smo tu za razgovor i utjehu u smislu psihološke podrške – kazala je Baručija.
Skoro polovina hodočasnika iz Bosne i Hercegovine je ženska populacija, a dr. Azra Ribić-Mrkonja ističe da medicinski tim nastoji da sve hadži-hanume budu spremne za obavljanje farzova hadža.
-Trudimo se biti im na raspolaganju i u kontroli hroničnih bolesti sa kojima su došli, ali i u pružanju pomoći u slučaju novonastalih bolesti. Trenutno je najviše slučajeva viroze, a mi kao ženski tim pružamo podršku hadži-hanumama koje se prijatnije osjećaju kada ih pregleda doktorica ili medicinska sestra – kazala je ona.
Ljekari savjetuju hadžijama da se čuvaju, ne izlažu kontaktima i suncu, da nose maske kao i da uzimaju dovoljno tečnosti.
(Nadira Hurem/Preporod.info)
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE