Leglo su bakterija, a rijetki ih peru: Ovo je 6 najprljavijih stvari u kući

Leglo su bakterija, a rijetki ih peru: Ovo je 6 najprljavijih stvari u kući

Svi hvatamo krivine kada su ove stvari u pitanju.


Bitno je da usisamo i prebrišemo prašinu, a šta je sa predmetima i djelovima kuće koje izbjegavamo. Vrlo često su takva mjesta leglo bakterija, a navedeni u ovom tekstu su najgori.

Svi često zaboravljamo na njih, a mnogo roditelja je priznalo da igračke svoje dece skoro uopšte ne čisti osim ako se vidno isprljaju. Evo šta još ne peremo, a trebalo bi.

1. Daljinski upravljač:

Studija iz 2020. otkrila je tragove bakterija, kvasca i plijesni na nekim daljinskim upravljačima, a stručnjaci kažu da bi mogli biti 20 puta prljaviji od WC šolje. To je uglavnom zato što vaš daljinski upravljač obično koristi više ljudi, od kojih neki nisu oprali ruke. Možete ga koristiti i dok jedete čips i tada prenesete bakterije u usta. Nemojte brisati daljinske upravljače jednokratnim maramicama – skupe su i štetne su za okolinu. Umjesto toga, izvadite baterije i upotrijebite krpu nakvašenu u malo sapunaste vode i iscijeđenu. Kontrole za igre, prekidači za svjetlo i ručke na vratima imaju isti problem pa i njih čistite redovno.

2. Plišane igračke:

Omiljeni medo vašeg djeteta najvjerovatnije vrvi bakterijama. Nije ni čudo – žvaću ga i na njemu može biti čak i pljuvačke i hrane. Nisu sve ove bakterije loše za vas – zapravo, većina njih pomaže u zaštiti nas i našeg imunološkog sistema. Ali postoji taj jedan posto, poput e.coli, koji je opasan i može dovesti do teških bolesti. Studija iz 2015. pokazala je da jedna od četiri igračke na sebi ima tragove fekalija. Zato je redovno čišćenje ključno – ne samo kada stvari izgledaju prljavo. Operite ih u mašini na 30 stepeni i provjerite jesu li potpuno suhe iznutra i spolja prije ponovne upotrebe. Nije potrebno spominjati da biste to trebalo raditi češće ako su vam djeca bolesna.

3. Držač četkica za zube:

Jedna studija iz 2018. tvrdi da se koliform, crijevna bakterija, nalazi u više od četvrtine držača četkica za zube. Ili stavite malo razrijeđenog izbeljivača na dno kada čistite kupatilo i malo ga potopite ili ga stavite u mašinu za pranje suđajednom nedeljno.

4. Četke za šminkanje i za kosu:

Ne samo da nakupljaju mrtve ćelije kože, staru šminku, prašinu, studija Univerziteta Aston iz 2019. pokazala je da je devet od deset kontaminirano bakterijama koje mogu izazvati bolesti kao što su infekcije kože, pa čak i trovanje krvi. Napunite umivaonik ili posudu toplom vodom i koristite blagi dječiji šampon za čišćenje četkica palcem i namočenim sunđerom. Ostavite da se osuši na vazduhu. Kasnije će mnogo ljepše mirisati. Što se tiče četki za kosu, i njih redovno čistite.

5. Laptop i miš:

Godine 2020. dr. Amanda Džouns, vanredna profesorka mikrobiologije na Univerzitetu Northumbria, napisala je u izveštaju da klice pronađene na prenosnom računaru uključuju stafilokoke, streptokoke i neke bakterije koje se prenose vazduhom poput mikrokoka. To može dovesti do infekcija kože i upale grla. Ako ste jedini korisnik, jednom nedeljno ga prebrišite vlažnom krpom mekom krpicom nakvašenom u mješavinu vode i deterdženta za suđe. Za uređaje koje češće koristi više ljudi, učinite to svaki put prije upotrebe.

6. Igračke za kupanje:

Igračke za kupanje mogu biti tajno skrovište za crnu plesan, naročito ako imaju malu rupicu na dnu. Ova plijesan može završiti u vodi vašeg djeteta za kupanje ili, što je još gore, može je čak i progutati, što može dovesti do infekcije grudnog koša. Iscijedite svu vodu nakon upotrebe i ostavite ih da se dobro osuše na vazduhu. Takođe, redovno ih namačite u toploj vodi s malo razrijeđenog izbjeljivača kako biste uklonili sve gljivične spore.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE