SLIČNE OBJAVE
Kupovina polovnjaka: Budite oprezni i provjerite vozilo, dokumente i prodavca prije potpisivanja ugovora

Tržište polovnih automobila ponovo cvjeta, ali s njim neugodna iznenađenja, koja su uvijek prisutna. Na šta se fokusirati i kako izbjeći one očigledne manipulacije pri odabiru polovnjaka?
Bosanskohercegovački vozači u skoro 90 posto slučajeva kupovine biraju polovni automobil. Takva praksa traje dugo i skoro se ne mijenja, s obzirom na nizak standard i visoke cijene novih vozila.
No, tržište polovnih vozila prepuno je manipulacija i prevara, neugodnih iznenađenja i grešaka zbog opšte neuređenosti tržišta i manjka informacija kod kupaca. Svaki vozač se bar jednom suočio s takvim iznenađenjem. Međutim, nekoliko važnih savjeta može pomoći da smanjite rizike i suzite izbor potencijalnih polovnjaka.
Nakon što ste vizuelno pregledali automobil, napravili testnu vožnju. Ako vam vozilo odgovara, drugi korak bi trebala biti njegova historija kao sljedeći filter. Stručnjaci se slažu da je neophodno temeljito pregledati historiju vozila. To nije samo obična formalnost, već suštinski alat za izbjegavanje neugodnih iznenađenja.

Ključni elementi za provjeru uključuje stvarnu kilometražu, faktor koji je veoma teško provjeriti čak i stručnjacima, zato treba biti obazriv i temeljit. Kilometraža je česta meta manipulacije, pogotovo kod modela koji ne pokazuju znake umora na materijalima u kabini ili na nožnim komandama, volanu ili ručici mjenjača. Međutim, ako je nemoguće dokučiti stvarnu, pokušajte doći do okvirne kilometraže računajući broj godina starosti i kilometraže prikazane na brojčaniku.
Sljedeći korak bi trebao biti da se ustanovi eventualno postojanje prethodnih nesreća koje su mogle ugroziti strukturu automobila ili njegovu sigurnost. Stručno lice može lako ustanoviti pregledom trapa i karoserije, kao i brojeva na staklima i farovima, da li je vozilo učestvovalo u incidentu i da li eventulno prošlo manju ili veću saobraćajnu nesreću.
Opšti pregled kočnica i trapa, kao i dijagnostika bi trebali biti ključan moment prije sređivanja papirologije. Neki servisi, dio novca koji izdvojite pri pregledu, isti iznos vam uračunaju pri sljedećem redovnom servisu.

Također je ključno provjeriti prethodno vlasništvo vozila, jer ono može ukazivati na stalne probleme ili loše održavanje. Ako kupujete već registrovano vozilo, veoma važno je da se vozilo odjavi, jer na taj način možete biti sigurni da na njemu nema “tereta”. Ako vam prodavac poklanja polisu osiguranja, bolje to izbjegnite, jer ćete pri isteku postojeće registracije i pri produženju iste možda doći do neugodnog saznanja. Takva praksa se preporučuje samo ako kupujete od ljudi od velikog povjerenja.
Osjetljiva tema uključuju avansne uplate, pogotovo bez viđenja automobila uživo, falsifikovani dokumenti i lažni identitet prodavaca. U nekim slučajevima kupci uplate depozit, a automobil ne postoji, osim na lažnim slikama.
Preporučljivo je da nikada ne plaćate ništa bez pregleda vozila i provjere identiteta i vozila i prodavca. Uvijek tražite originalne dokumente na uvid prije zaključenja ugovora. Transakciju izvršite lično i ako je moguće u banci. Budite oprezni s cijenama koje su preniske, a posebno kod automobila koji imaju istaknutu hitnu prodaju.
klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE