Kroz finansijski sistem BiH “oprano” 13,6 miliona KM nelegalno stečenog novca

Kroz finansijski sistem BiH “oprano” 13,6 miliona KM nelegalno stečenog novca

Kroz finansijski sistem Bosne i Hercegovine (BiH), tokom 2023. godine, u legalne novčane tokove ubačeno je više od 13,6 miliona maraka nelegalno stečenog novca, utvrdila je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.

Istragama krivičnih djela pranja novca utvrđeno je da je pričinjena materijalna šteta od prijavljenih krivičnih djela ukupno iznosila 5,4 miliona, dok je stečena imovinska korist iznosila 13,6 miliona KM.

U sklopu istraga krivičnih djela iz nadležnosti Agencije vođeno je šest finansijskih istraga.

“Agencija je prepoznala važnost vođenja ove vrste istraga radi utvrđivanja nezakonito stečene imovine vršenjem krivičnog djela i stvaranja pretpostavki za njeno oduzimanje u sudskom procesu. Ovoj vrsti istraga posvećena je naročita pažnja, te, iako nije formirana posebna unutrašnja organizaciona jedinica koja bi se bavila ovim istragama, izvršena je preraspodjela postojećeg kadra”, navodi direktor SIPA-e Darko Ćulum u Prijedlogu izvještaja o radu SIPA-e za 2023. godinu.

Darko Ćulum, SIPA

Tužilaštvima podneseno 78 izvještaja i devet dopuna izvještaja

SIPA je lani nadležnim tužilaštvima u BiH podnijela ukupno 78 izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu protiv ukupno 242 lica i devet dopuna izvještaja protiv ukupno 55 fizičkih lica.

Nakon ratnih zločina, SIPA je najviše radila na otkrivanju krivičnih djela iz oblasti finansijskog kriminala i korupcije, i to na ukupno 248 predmeta. 

Od tog broja, okončana su 133 predmeta ili 54 odsto, a tužilaštvima je podneseno 20 izvještaja za 105 lica o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu finansijskog kriminala i korupcije.

Podnesene su i četiri dopune izvještaja koje su obuhvatile 21 lice. Ukupan broj otkrivenih krivičnih djela je 58.

SIPA je tokom 2023. godine tužilaštvima u BiH podnijela 78 izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu protiv ukupno 242 lica

Što se tiče pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, rađeno je na 42 predmeta, od čega je okončano 40 ili 95 odsto, koliki je i broj otkrivenih krivičnih djela.

U SIPA-i navode da je od ukupnog broja podnesenih izvještaja, podneseno 13 izvještaja kojima je prijavljeno 110 fizičkih lica i jedno NN lice i četiri dopune izvještaja za 20 fizičkih lica i tri pravna lica zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo organizovanog kriminala u vezi s krivičnim djelima finansijskog kriminala i korupcije, neovlaštenog prometa opojnim drogama, krijumčarenjem ljudi, falsifikovanjem isprava i pranjem novca.

Imovinska korist identifikovana podnesenim izvještajima o postojanju osnova sumnje o počinjenim krivičnim djelima iz oblasti finansijskog kriminala iznosi 130.000 KM.

Finansijsko-obavještajno odjeljenje

U okviru kriminalističko-obavještajnog rada, obavještajnog rada po liniji krivičnih djela ratnih zločina i u oblasti pranja novca rađeno je na ukupno 470 predmeta, od kojih je okončano 186 ili 40 odsto, te na još 1.204 analitička predmeta iz oblasti pranja novca, od kojih su okončana 763 ili 63 odsto.

“Specifičan vid međuagencijske i međunarodne saradnje predstavlja saradnja Finansijsko-obavještajnog odjeljenja (FOO) koja se odvija u oblasti sprečavanja i istraživanja krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Saradnja se odvija preko Egmont grupe i u 2023. godini Finansijsko-obavještajno odjeljenje je uputilo 154 zahtjeva stranim finansijsko-obavještajnim jedinicama za dostavljanje informacija te 55 odgovora na zahtjeve stranih finansijsko-obavještajnih jedinica i 32 spontane informacije”, precizira Ćulum.

S druge strane, strane finansijsko-obavještajne jedinice uputile su Finansijsko-obavještajnom odjeljenju SIPA-e 50 zahtjeva za dostavljanje informacija i 145 odgovora na zahtjeve FOO, te 20 spontanih informacija.

Inače, FOO predstavlja centralnu finansijsko-obavještajnu jedinicu BiH koja funkcioniše u skladu s međunarodnim standardima u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Obaveze komercijalnih institucija

Komercijalne institucije koje posluju u finansijskom i nefinansijskom sektoru obavezne su da FOO-u dostavljaju obavještenja o: 

  • sumnjivim transakcijama; 
  • gotovinskim transakcijama čija vrijednost iznosi ili prelazi 30.000 KM;
  • povezanim gotovinskim transakcijama čija ukupna vrijednost iznosi ili prelazi 30.000 KM. 

Tokom 2022. godine banke su FOO-u dostavile 1.254 obavještenja o sumnjivim transakcijama čija ukupna vrijednost iznosi 255 miliona KM, dok su ostali obveznici dostavili 250 obavještenja čija ukupna vrijednost iznosi 5,5 miliona KM. 

Finansijsko-obavještajno odjeljenje zaprimilo je i skoro pola miliona obavještenja o gotovinskim i povezanim gotovinskim transakcijama čija ukupna vrijednost iznosi više od 31 milijardu KM, od čega su najviše dostavile banke (vrijednost od 30,2 mlrd. KM). Podaci za 2023. godinu još nisu objavljeni.

Za pojam nelegalnih finansijskih tokova ne postoji usvojena pravna definicija, niti je zakonski riješen kao takav, podsjeća Bloomberg Adria.

Ono što predstavlja izazov jeste ograničeno znanje i razumijevanje ovog pojma, uključujući javni sektor, civilno društvo i medije.

Finansijsko-obavještajno odjeljenje razvilo je nekoliko procjena rizika i tipologija pranja novca, a najnovija, objavljena u junu 2023. godine, identifikovala je osnivanje pravnih subjekata u BiH koji se koriste za pranje profita koji potiču iz EU.

Bloombergadria.com

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica