Korupcija u Gradu Zavidovići: Štetne posljedice novog vijeća i moralni pad pojedinaca
Nedavni događaji u Gradskom vijeću Zavidovića izazvali su ogorčenje i zabrinutost među građanima, koji s pravom očekivaju transparentnost, poštenje i odgovornost svojih izabranih predstavnika. Nažalost, umjesto toga, suočeni smo s primjerima političke korupcije, trgovine utjecajem i moralnih kompromisa koji ugrožavaju budućnost naše zajednice.
Kontroverzna većina: Politička trgovina i kupljeni glasovi
Posebno zabrinjava ponašanje novoizabrane gradonačelnice Erne Merdić Smailhodžić (SDA), koja je, prema navodima vijećnika Harisa Hodžića (SDP), koristila nečasne metode kako bi osigurala većinu u Gradskom vijeću. Uz pomoć svog oca, lokalnog privrednika Adila Merdića, koji je navodno nudio razne pozicije u lokalnim i kantonalnim javnim preduzećima vijećnicima u zamjenu za njihovu podršku. Ove tvrdnje, ukoliko se pokažu tačnim, otkrivaju duboku zloupotrebu položaja i nepoštivanje volje građana.
Nova većina u Gradskom vijeću sastavljena je od 10 vijećnika SDA, dva vijećnika NES-a, jednog vijećnika SBiH, jednog vijećnika NIP-a i jednog nepoznatog vijećnika. Ovaj posljednji glas, prema tvrdnjama, osiguran je tajnim pregovorima i zakulisnim radnjama. Najviše kritika izazvala je uloga vijećnika Admira Fojnice (NIP), koji je ranije javno izražavao protivljenje politici SDA. Njegovo “suzdržan” za javno glasanje o izboru predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg gradskog vijeća bilo je presudno za izbor dr. Amire Hadžić (SDA) za predsjedavajuću vijeća, što mnogi smatraju političkim oportunizmom.
Gradonačelnica Erna Merdić Smailhodžić: Izazovi i kontroverze
Erna Merdić Smailhodžić, bivša članica SDP-a koja je 2020. godine prešla u SDA, u svom političkom djelovanju izaziva brojne kontroverze. Njena kampanja bila je obilježena žestokom retorikom i optužbama na račun njenih protivnika, uključujući i širenje laži i klevete. Ove prakse ne samo da narušavaju političku kulturu, već i smanjuju povjerenje građana u političke procese.
Pored toga, postoje ozbiljne špekulacije vezane za potencijalne nepravilnosti u vezi s njenom univerzitetskom diplomom obzirom da se njeno ime nalazi na spisku upisanih na univerzitet za poslovne studije iz Banjaluke zajedno sa Osmanom Mehmedagićem osmicom, stranačkim kolegom kojem je oduzeta diploma ranije ove godine zbog brojnih neregularnosti, što dodatno poljuljava njen kredibilitet. Također, gradonačelnica je bila povezana s kontroverznim projektom otvaranja kamenoloma u dolini rijeke Krivaje, što bi imalo katastrofalne posljedice po okoliš i lokalnu zajednicu. Ovaj projekt izazvao je širok otpor javnosti, ali i dodatno pokazao neosjetljivost političara prema interesima građana.
Sistematska korupcija: Problem koji parališe grad
Slučaj Zavidovića odražava širu sliku korupcije koja ugrožava funkcionisanje lokalnih vlasti u Bosni i Hercegovini. Politički predstavnici, umjesto da rade u interesu građana, koriste svoje pozicije za ličnu korist, bilo kroz trgovinu utjecajem, zapošljavanje po stranačkim linijama ili druge oblike zloupotrebe ovlasti. Ovaj pristup stvara atmosferu nepovjerenja i demorališe građane koji se osjećaju nemoćno pred sistemom.
Jedan od ključnih problema jeste netransparentnost procesa donošenja odluka, što dodatno otežava nadzor i odgovornost. Tajno glasanje, zakulisne radnje i kupovina glasova postali su uobičajena praksa, što je posebno vidljivo u slučaju Gradskog vijeća Zavidovića.
Reakcije javnosti i zabrinutost građana
Mnogi građani Zavidovića izražavaju svoje nezadovoljstvo trenutnom situacijom. Društvene mreže preplavljene su kritikama na račun gradonačelnice i njene politike. Aktivisti i nevladine organizacije pozivaju na hitnu intervenciju institucija zaduženih za borbu protiv korupcije, uključujući Tužilaštvo i Agenciju za prevenciju korupcije.
Vijećnik Haris Hodžić (SDP) otvoreno je prozvao gradonačelnicu i njeno okruženje za zloupotrebu položaja, ukazujući na neophodnost transparentnosti i odgovornosti. Njegov apel oslikava širu potrebu za reformama koje bi spriječile slične slučajeve u budućnosti.
Put prema promjenama
Građani Zavidovića imaju pravo na lokalnu upravu koja će raditi u njihovom interesu, a ne u interesu političkih elita. Hitno je potrebno istražiti pitanje odgovornosti, transparentnosti kao i maksimalno uključiti nadležne institucije i građane.
Borba protiv korupcije nije samo pitanje pravde, već i ključni korak prema izgradnji prosperitetne i pravedne zajednice. Građani Zavidovića zaslužuju bolje, a promjene će biti moguće samo uz zajedničke napore svih onih koji vjeruju u bolju budućnost ovog grada.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE