Korupcija u Evropi: Stvarnost koja nas zabrinjava

Korupcija u Evropi: Stvarnost koja nas zabrinjava

Većina Europljana smatra da je korupcija raširena u njihovoj zemlji. Prema najnovijem istraživanju Eurobarometra, više od dvije trećine građana Europske unije vjeruje da korupcija prevladava u njihovoj domovini. Ovi alarmantni rezultati, objavljeni u srijedu, pružaju uvid u percepciju korupcije širom kontinenta i ukazuju na potrebu za hitnim reformama.

Zabrinjavajući Rezultati Ankete

Istraživanje je pokazalo da je čak 68 posto Europljana uvjereno da je korupcija raširena. Najveći postotak zabilježen je među stanovnicima Grčke (98 posto), Portugala (96 posto), Malte (95 posto) i Slovenije (95 posto). S druge strane, Finska (18 posto), Danska (26 posto) i Luksemburg (43 posto) imaju najniže stope percepcije korupcije, ali i dalje značajne u kontekstu opće slike.

Otprilike četvrtina Europljana (27 posto) izjavila je da su osobno iskusili korupciju u svom svakodnevnom životu, dok je 75 posto reklo da su posao i politika pretijesno povezani, što stvara uvjete za procvat korupcije. Ovi podaci ukazuju na to da je korupcija duboko ukorijenjena u mnogim sektorima, uključujući javne službe, poslovni sektor i politiku.

Izvještaj Europske Komisije

Anketa je objavljena zajedno s godišnjim izvještajem Europske komisije o vladavini prava, koji pruža pregled antikorupcijskih mjera u zemljama članicama EU. Izvještaj za 2024. godinu podigao je uzbunu zbog “određenih reformi krivičnog prava” u bloku, koje rizikuju potkopavanje borbe protiv korupcije.

Posebno su istaknute situacije u Slovačkoj, gdje su zastupnici u februaru odobrili plan smanjenja kazni za korupciju i prijevaru, te u Italiji, koja je nedavno ukinula krivično djelo zloupotrebe položaja. Ove odluke mogle bi dodatno oslabiti antikorupcijske napore i omogućiti počiniteljima da izbjegnu odgovornost.

Šta Dalje?

Ovi rezultati pozivaju na hitnu akciju i reforme kako bi se borba protiv korupcije intenzivirala. Transparentnost, odgovornost i strožiji zakoni su ključni za smanjenje korupcije i vraćanje povjerenja građana u institucije. Europske zemlje moraju raditi zajedno kako bi osigurale da se antikorupcijske mjere primjenjuju dosljedno i efikasno.

Zaključak

Korupcija je problem koji pogađa sve aspekte društva i podkopava temelje demokracije i pravde. Iako neki možda vjeruju da je korupcija neizbježna, istraživanja poput ovog pokazuju da su građani svjesni problema i da žele promjene. Vrijeme je da europske vlade poslušaju svoje građane i poduzmu odlučne korake kako bi iskorijenile korupciju i osigurale pravednije i transparentnije društvo.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica