Korona i bh. institucije: Da li ćemo na lijekove čekati dugo kao i na vakcine

Korona i bh. institucije: Da li ćemo na lijekove čekati dugo kao i na vakcine

O najavljenoj nabavci dva miliona doza antivirusne terapije proizvođača Pfizer, iz Ministarstva civilnih poslova BiH još ne žele da se oglase. Svjetska istraživanja su pokazala da Pfizer antivirusni lijekovi za 89 posto umanjuju rizik od hospitalizacije i smrti kod pacijenata čije je zdravlje već ugroženo. Imajući u vidu da smo dugo čekali i prvu nabavku vakcina protiv koronavirusa, nadamo se da građani pomenute lijekove neće predugo čekati.

Dr. Bakir Nakaš, specijalista infektolog u penziji, za naš list kaže da se o nabavci tih lijekova trebalo i ranije misliti.

Sad smo pošteđeni

– Ne možemo se samo osloniti na obične mjere držanja fizičke distance, nošenja maski, nego moramo u suštini obezbijediti sve ono što je savremena nauka dostigla, a to su i vakcine i određeni medikamenti koji mogu pomoći.

BiH bilježi 684 novozaražena građanina i 29 smrtnih slučajeva od posljedica Covida

Ne možemo to prepustiti slučaju, da je u nekim zemljama raspoloživo za pacijente sve što je proizvedeno i što je efikasno, a da u BiH nemamo to isto, nego se oslanjamo samo na lijekove koji su klasični i već ranije dokazani, a manje djelotvorni za Covid-19, kazao je dr. Nakaš, naglašavajući da oni koji su nadležni i odgovorni trebaju i dalje da aktiviraju sve resurse koji su im na raspolaganju.

– Niko ne zna koliko ovo može da traje, niko ne zna koliko se virus u ovom valu koji nas je ovaj put poštedio u odnosu na druge, može reaktivirati i nama se obiti o glavu u periodu kada drugi budu imali manje zaraženih, upozorio je dr. Nakaš.

Na pitanje da li će nam biti dovoljno dva miliona antivirusnih lijekova, naš sagovornik odgovara da sve zavisi od toga kolika je cijena na tržištu tih preparata koji će biti nabavljeni. Onoliko koliko se sada bude nabavilo, potrošiće se vjerovatno u kratkom periodu i onda bi trebalo računati na nove količine lijekova.

Efikasna kombinacija

Govoreći o kombinaciji vakcine i antivirusnih lijekova, dr. Nakaš kaže da ne treba biti isključiv.

image

– Ako imamo uspješnu vakcinaciju, onda nam ne trebaju lijekovi. Ukoliko su vakcine manje djelotvorne, onda će lijekovi pomoći kod onih kod kojih se javila bolest. Ali, sve u svemu, vakcina je ta koja će spriječiti pojavu bolesti, a ukoliko se bolest pojavi, ublažiće simptome pa će onda manja biti potreba za lijekovima i jednostavnije će biti liječenje. Definitivno je to kombinacija u kojoj jedno drugo prati, bez vakcine nema zaštite od korone, a bez lijekova nema adekvatne terapije, što znači treba se nadopunjavati, zaključio je dr. Nakaš.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica