Konaković se obratio u UN-u: Ponijeli smo sa sobom ožiljke naše prošlosti, ali i naučene lekcije

Konaković se obratio u UN-u: Ponijeli smo sa sobom ožiljke naše prošlosti, ali i naučene lekcije

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković boravi u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje učestvuje na 79. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih nacija.

Konaković je prvog dana učestvovao na Samitu za budućnost, na kojem su svjetski dužnosnici razgovarali o ključnim izazovima i jačanju globalne saradnje u okviru četiri interaktivna dijaloga.

Genocid u Srebrenici

On se obratio u okviru teme “Jačanje multilateralizma za međunarodni mir i sigurnost”.

– Čast mi je i duboka lična odgovornost obratiti se na ovom skupu danas. Za moju zemlju ovo nije apstraktan ili daleki koncept. Zemlja smo koja je proživjela strahote rata i lično smo osjetili posljedice onoga šta se dešava kada multilateralni sistemi propadnu. Isto tako znamo nadu koja se javlja kada se nacije udruže da obnove, pomire i teže miru. 

Dok stojim pred vama moram početi priznanjem dubokog poglavlja naše historije genocida koji se dogodio u Srebrenici u julu 1995. godine. Ovo je bio najgori zločin u Evropi od Drugog svjetskog rata. Bio je to trenutak koji bi nas zauvijek trebao podsjećati na cijenu nedjelovanja UN sistema u međunarodnoj zajednici i posljedice ravnodušnosti prema nevolji pojedinih nacionalnih, etničkih ili vjerskih grupa  – rekao je Konaković.

Konaković je pozvao prisutne da njihove zemlje sprovedu rezoluciju Generalne skupštine UN, koja je usvojena u maju ove godine, kojom se 11. juli određuje kao Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. Obilježavanje ovog dana ne bi predstavljalo samo sjećanje, nego bi se obezbijedilo da svi učimo iz naše prošlosti.

Bolja budućnost za cijelo čovječanstvo

On je naglasio da je doprinos Bosne i Hercegovine u jačanju multilateralizma i opredjeljenja za mir dokazan i kroz aktivnosti i incijative tokom 2010. i 2011. godine kada je BiH bila nestalna članica Vijeća sigurnosti UN, ali i kroz podršku i učestvovanje u kolektivnim naporima drugih multilateralnih organizacija kao što su NATO, Evropska unija, OSCE, OIC i drugi. To pokazuje i činjenica da je BiH prva zemlja zapadnog Balkana koja je usvojila akcioni plan programa “Žene, mir i bezbjednost” (Women, Peace and Security, WPS) uspostavljenog Rezolucijom Vijeća sigurnosti broj 1325.

– Bosna i Hercegovina je spremna da radi sa svima vama kako bi se obezbijedilo da lekcije iz naše historije sve nas vode ka boljoj budućnosti za cijelo čovječanstvo – poručio je Konaković.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE