Kompanije Leda, Princess i Oaza: Naše flaširane vode su ispravne za konzumaciju
Tragom navoda u kojim flaširanim vodama su pronađene bakterije kojih nije smjelo biti, kontaktirali smo još tri proizvođača čije su vode znatno prisutne na tržištu.
Upite smo poslali kompanijama Leda iz Širokog Brijega te tešanjskim kompanijama Pincess i Oaza. U kompaniji Leda su naglasili da ih Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, koji je radio monitoring 70 uzoraka flaširane vode, nije informisao o tome da njihovi proizvodi sadrže bakterije. Kako su naglasili, takvu informaciju nisu dobili niti od bilo koje druge institucije.
“Posljedično, nismo nikada dobili naredbu da bilo koji proizvod povučemo sa tržišta”, dodaju.
Pozivajući se na dosadašnje analize, tvrde da su njihovi proizvodi ispravni za konzumaciju.
“Sve hemijske i mikrobiološke analize, koje su radile nadležne institucije, pokazale su da je voda ispravna za konzumaciju. Osim zakonskih obaveza da redovno šaljemo uzorke na hemijsku i mikrobiološku analizu nadležnih institucija, a kako bismo osigurali najviše standarde, strogo kontrolišemo proizvodni proces u skladu s implementiranim standardima te se u sklopu navedenog na dnevnoj bazi vrši i hemijska i mikrobiološka analiza vode”, ukazali su u Ledi.
Kako su istakli, imajući u vidu interes javnosti, mogu potvrditi da je kantonalna sanitarna inspekcija prošli mjesec uzorkovala njihove proizvode iz procesa proizvodnje te da su svi uzorci pokazali da je voda ispravna za konzumaciju, tj. da nije kontaminirana bakterijama. Ustupili su i izvještaj za koji su naveli da se njime potvrđuje prethodno istaknuto.
Princess
U kompaniji Princess također tvrde da je dosadašnjim kontrolama zaključeno da je njihova mineralna voda ispravna. Također su naglasili da posjeduju nalaze analize koji svjedoče tome.
“Imamo sve ovogodišnje analize koje su rađene u akreditovanim ustanovama. Sanitarna inspekcija – općinska, kantonalna i federalna su nas posjetile i uzele uzorke za analize koje su također negativni. To znači da u našim proizvodima nisu pronađene nikakve nepravilnosti”, naveli su u kompaniji Princess.
Oaza
I u kompaniji Oaza su naglasili da od entitetskog zavoda nisu dobili informaciju o uzimanju uzoraka i eventualnoj neispravnosti njihove mineralne vode. Također su naglasili da su dosadašnje analize pokazale da je ova voda ispravna za piće.
“”Obavještavamo da se na tržištu Bosne i Hercegovine prodaje potpuno zdravstveno ispravna mineralna voda Oaza, testirana u našim ili eksternim laboratorijama prije plasiranja na tržište. Vezano za temu iz medija u posljednjih mjesec dana i vaše pitanje o informaciji Zavoda za javno zdravstvo FBiH, s kojim imamo profesionalnu saradnju, možemo potvrditi da od Zavoda nismo dobili nikakvu informaciju o uzimanju uzoraka naših proizvoda i neispravnosti”, istakli su.
Kako su kazali, Oaza iznadprosječno u interesu zdravlja potrošača kontinuirano analizira svoje proizvode, što im nalažu najviši standardi i certifikati, kao što je IFS standard koji se odnosi na proizvodnju hrane i pića.
Ukazali su na to da nikada nisu imali reklamaciju s tržišta u kontekstu mikrobiološke ispravnosti proizvoda.
“Ako se našim internim analizama pokažu neusaglašenosti proizvoda sa standardom, oni ne idu u prodaju. Naš interes je da tržištu i potrošačima osiguramo kvalitetan i siguran proizvod”, poručili su iz kompanije Oaza.
Prošle sedmice iz kompanija Jamnica, koja proizvodi flaširanu vodu Jana, i Prolom na naš upit su odgovorili da u njihovim proizvodima nisu pronađene bakterije kojih nije smjelo biti. I ovim proizvođačima smo se obratili tragom navoda da su u njihovim proizvodima pronađene bakterije.
I dalje bez odgovora na ključna pitanja
Podsjećamo, Zavod za javno zdravstvo FBiH je na konferenciji za novinare 17. novembra objavio da je sedam od 70 uzoraka flaširane vode sadržavalo bakterije kojih nije smjelo biti. Klix.ba je od tada do danas ovom zavodu poslao četiri upita, insistirajući da objavi u vodi kojih proizvođača su pronađene bakterije i koliki je zdravstveni rizik po one koji su konzumirali ovu vodu. Među tim bakterijama su ešerihija koli, pseudomonas i streptokok.
Zavod se oglasio tri sedmice kasnije, 9. decembra, usljed velikog javnog pritiska. Međutim, u saopćenju je izostao odgovor na pitanje koja je voda sporna te je javnost uvjeravana da pronađena količina bakterija nije štetna po ljudsko zdravlje.
Ovakav stav je u suprotnosti s prvobitnim stavom Zavoda da bakterije nisu smjele biti prisutne. Da bakterije ne smiju biti prisutne nalaže se i Pravilnikom o prirodnim i mineralnim i prirodnim izvorskim vodama na osnovu kojeg je Zavod radio monitoring, a koji kaže sljedeće:
“Prirodna mineralna i prirodna izvorska voda ne smije na izvoru i na tržištu tokom plasmana sadržavati parazite i patogene migroorganizme. Ovaj uslov je ispunjen ako prirodna mineralna i prirodna izvorska voda ne sadrže:
Fekalne koliformne bakterije, bakterije ešerihija koli, fekalnih streptokoka, u bilo kojem uzorku od 250 mililitara koji se ispituje;
Sulfitoreducirajuće bakterije u svakom ispitivanom uzorku od 50 mililitara;
Pseudomonas aeruginosa u svakom ispitivanom uzorku od 250 mililitara;
Crijevne protoze, helminte i njihove razvojne oblike”.
Nakon Zavodovog saopćenja nametnulo se niz novih pitanja na koja smo tražili odgovor, ali ga nismo dobili do objavljivanja ovog teksta. Sarajevski advokat Sead Miljković je prošle sedmice kao građanin podnio krivičnu prijavu protiv NN lica, jer smatra da je počinjeno više krivičnih djela u vezi s flaširanom vodom u ovom slučaju:
- Krivično djelo protiv zdravlja ljudi;
- Krivično djelo protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa, kao i “obmana kupca”;
- Krivično djelo protiv javnog reda i pravnog prometa;
- Krivično djelo podmićivanja i krivična djela protiv službene i druge odgovorne funkcije.
Nakon toga su iz Tužilaštva Kantona Sarajevo saopćili da su se uključili u provjere ovog slučaja te da utvrđivati odgovornost Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE