Koliko su zaradili bh. sportisti i gdje ulažu novac
Koliko su zaradili najpoznatiji bh. sportisti, gdje ulažu novac i koliko pomažu društvenu zajednicu
Sport je odavno postao ogroman biznis, a enormni iznosi ugovora koje dobijaju prvenstvo fudbaleri i košarkaši koji igraju na najvećem svjetskom nivou, donose pravo bogatstvo igračima. Njihovo bogatstvo se procjenjuju na stotine miliona. I Bosna i Hercegovina ima vrhunske sportiste, a Forbes Bosne i Hercegovine istražio je koliko zarađuju neki od najpoznatijih, ukoliko je suditi prema medijskim natpisima relevatnih svjetskih medija i specijaliziranih portala za sportske finansije, ali i ličnog istraživanja. Dostupni podaci, ne preciziraju, da li je riječ o bruto ili neto iznosima. Pored finansijskih brojki, istražili smo gdje najviše ulažu bh. sportisti, ali i koliko su pomogli društvenu zajednicu kroz mnogobrojne humanitarne i lične akcije.
Jusuf Nurkić
Najbolji košarkaš Bosne i Hercegovine Jusuf Nurkić i član Phoenix Sunsa prednjači prema zarađenom novcu u karijeri. Specijalizirani košarkaški portal Hoopshype.com, piše da će Jusuf Nurkić za tri godine ugovora za Phoenix Sunsima zaraditi vrtoglavih 54,4 miliona dolara. Noseći dresove Denver Nuggetsa i Portland Trail Blazesa u NBA ligi, košarkaš rođen u Tuzli zaradio je ogromnih 72 miliona dolara, prema pisanjima svjetskih medija i portala specijalizovanih za košarku.
Dakle, popularni Bosnian Beast tokom bogate karijere, koja još uvijek traje, zaradio je više od 126,4 miliona američkih dolara, ukolilko ne računamo bonuse i zaradu od sponzora i marketinških usluga.
Biznis sa kafom “Bosnian Beans”
Samostalni biznis u martu martu 2023. godine pokrenuo je poznati košarkaš. Odlučio je postati partner sa kompanijom koja se bavi proizvodnjom kafe iz Portlanda, kako bi kreirao svoj vlastiti biznis proizvodnje kafe pod nazivom “Bosnian Beans”. Jusuf Nurkić posjeduje i nekretnine u Americi, a za sada nema službenih informacija da li Nurkić ima stambene ili poslovne objekte BiH i Hrvatskoj.
Fondacija “Jusuf Nurkić”
Prije tri godine bh. NBA zvijezda je osnovala vlastitu fondaciju “Jusuf Nurkić”, koja ima za cilj poboljšati život mladih u BiH. Rođeni Tuzlak je posjetio u prethodnom periodu mališane u Ruandi i obradovao više od hiljadu djece u dvije škole. Nurkić je podržao ogroman broj humanitarnih akcija i prije osnivanja fondacije. Donirao je nekoliko puta novac organizaciji Pomozi.ba, ali i sproveo na desetine individualnih filantropskih misija, daleko od očiju medija. U tuzlanskom naselju Stupine, Nurkić je u maju ove godine finansirao izgradnju košarkaškog igrališta, koje je poklonio mladima i djeci Tuzle.
Edin Džeko
Podataka o zaradi Edina Džeke do prelaska u Wolfsburg na internetskim stranicama nema, odnosno za period kada je igrao za Željezničar, pa onda Teplice, te na posudbi za češki Usti nad Labem.
Prve ozbiljniji ugovor Sarajlija je potpisao u Wolfsburgu. Njemački Bild pisao je ranije da je Džeko zarađivao približno 5 miliona eura godišnje. Ukoliko je suditi prema tim izvorima, znači da je za četiri godine u Njemačkoj inkasirao najmanje 20 miliona eura, bez bonusa i godišnjih povišica.
Prema podacima italijanskog Tuttomercata, Džeko je u Manchester Cityju prve dvije godine zarađivao 4,2 miliona eura po sezoni, a specijalizirani portal za finansije u fudbalu Capology, navodi da je Džeko posljednje dvije sezone zaradio u Cityju 14,2 miliona eura. Dakle, dolazimo do najmanje 22,6 miliona eura koje je bh. fudbaler sjajnim igrama izdejstvovao na Otoku.
Capology dalje piše da je Džeko u prvoj sezoni igrajući za Romu inkasirao približno 7 miliona eura. Naredne godine dobio je skoro jedan milion više, a plata je rasla i sljedeće godine na 8,2 miliona eura, a potom stigla i do 8,3 miliona eura. Predzadnju godinu u Rimu, Džeko je imao godišnju platu 9,2 miliona eura, a posljednju najviše13,8 milion eura. Dakle, 47,5 miliona eura Džeki je najmanje isplaćeno od plata u dresu rimskom kluba.
Prema dostupnim informacijama na stranicama specijaliziranim za fudbalske finansije, Sarajlija je u dvije godine mandata na poziciji napadača Intera, zaradio najmanje 18,4 miliona eura (9,2 miliona eura po sezoni).
Tridesetsedmogodišnjak je sada član turskog Fenerbahcea, u koji je došao iz Intera kao slobodan igrač, jer mu je istekao ugovor sa velikanom iz Milana. Turski mediji su objavili da će popularni Dijamant za dvije godine ugovora biti “teži” za 8,4 miliona eura (4,2 miliona eura po sezoni).
Dolazimo do cifre od najmanje 116,9 miliona eura zarade Edina Džeke u karijeri, samo od plata u klubovima od 2007. do 2023. godine.
Biznis Edina Džeke u BiH i Hrvatskoj
Edin Džeko trenutno investira u Bosnu i Hercegovini i Hrvatsku. Restoran Ezza u Dubrovniku vlasništvo je napadača Fenerbahcea, a uskoro kreće i izgradnja zgrade iza Sarajevo City Centra, gdje Džeko gradi u suvlasništvu sa biznismenom Amerom Bukvićem i ide u nove investicije.
Forbes BiH saznaje da Džeko posjeduje mnogo nekretnina u Sarajevu i Dubrovniku, a taj broj iznosi ukupno između 50 do 60 objekata.
Filantropska strana “Dijamanta”
Najpopularniji fudbaler Bosne i Hercegovine, pokrenuo je poseban račun “Fond sportista” za prikupljanje novca za liječenja, lijekove i medicinska pomagala teško oboljelih i socijalno ugroženih osoba. Džeko se na ovaj potez odlučio, u saradnji sa humanitarnom organizacijom Pomozi.ba. Fudbaler je osnovao fond, doniravši 20.000 konvertiblnih maraka, a ubrzo mu se pridružio i proslavljeni bh. košarkaš Mirza Teletović sa 10.000 KM donacije. Fond se finansira kroz aukcije dresova Edina Džeke i drugih sportista, zatim kroz učestalo finansiranje ličnog novca Džeke i mnogih ostalih popularnih bh. sportista. Jedan od najboljih fudbalera Bosne i Hercegovine svih vremena kroz svoj humanitarni rad donirao je do sada između 120 i 150 hiljada eura, saznanja su Forbesa BiH.
Mirza Teletović
Proslavljeni košarkaš Mirza Teletović kroz karijeru zaradio je veliku sumu novca prvenstvo odigravši sedam godina u najjačoj košarkašoj ligi svijeta – NBA. Portal HoopsHype sumirao je godišnje plate Jablaničanina u Brooklyn Netsima tri godine, Phoenix Sunsima godinu dana i Milwaukee Bucksima također na trogodišnjem ugovoru.
Ukupna iznos koji je Teletović dobio u sedmogodišnjem NBA mandatu iznosi 46,6 miliona dolara. Prvu godinu u Netsima je imao platu od 3 miliona dolara, druge godine je povećana na 3,2, a posljednje u New Yorku je imao 3,3 miliona dolara. Nakon toga bh. košarkaš seli u Arizonu, gdje su mu Sunsi za godinu dana usluga platili 5,5 miliona dolara. Onda se priključio Bucksima, gdje je za tri godine, godišnje zarađivao 10,5 miliona dolara. Jablaničanin je nosio dres današnje Baskonije, u zlatno doba kluba, kada su nastupali pod imenom Tau Ceramica i Caja laboral. Nema tačnih podataka koliko je za šest godina u španskom timu zaradio Teletović, kao ni za period kada branio boje tuzlanske Slobode i belgijskog Oostendea.
Ulaganje Mirze Teletovića
Mirza Teletović ima mnogo biznisa i nekretnina u Bosni i Hercegovini. Teletović je suvlasnik mostarske Poliklinke Vitalis. Također, posjeduje udio u firmi za sportsku opremu No1, te je pokrenuo i proizvodnju u Jablanici, ali bivši košarkaš ulaže i u obnovljive izvore energije, kroz firmu „Eko-Vat”, gradeći mini hidroelektrane.
Teletović posjeduje nekretnine i poslovne prostore u Jablanici, gdje trenutno i živi. Pored toga, nekadašnji NBA igrač imao je u vlasništvu nekretnine u BiH, Španiji i Americi. Trenutno nema javno dostupnih podataka, koliko nekretnina posjeduje u tri navedene države.
Filantropija
Mirza Teletović podržao je “Fond sportista” kroz Udruženje Pomozi.ba i na startu sa 10.000 KM oživio je filantropsku priču kroz sport, zajedno sa Edinom Džekom. Bivši vrhunski sportista, pomogao je loklanu zajednicu kupovinom respiratora, u vrijeme koronavirusa za bolnicu u Konjicu. U istom periodu, donirao je i kombi za Dom zdravlja u Jablanici. Podržao je projkete “Stop nasilju nad ženama”. Zaslužan je za veliki broj individualnih pomoći ugroženim stanovnicima Bosne i Hercegovine , koje je sproveo daleko od medija i kojima ne želi davati publicitet.
Miralem Pjanić
Podaci sa portala Capology, koji je bavi finansijama u fudbalu, otkrivaju da je Miralem Pjanić od dolaska u Romu 2011. godine, do odlaska u ekipu Al Sharjah 2022. godine, na svoj konto položio 93,6 miliona dolara. Ekipa iz Ujedinjenih Arapskih Emirate, potpisala je dvogodišnji ugovor sa Pjanićem prošle godine, prema kojem će po sezoni zarađivati približno 3 miliona eura. Podaci o platama u Metzu i Lyonu nisu dostupni na internetu.
Pjanić ulaže u ugostiteljstvo
Ugostiteljstvo je Pjanićev fokus biznis ulaganja. Prema podacima na portalu Akta.ba, rođeni Tuzlak vlasnik je firme “Main Street”. Bh. reprezentativac nedavno je postao vlasnik restorana “BOHO Steak House” u Sarajevu, a nešto ranije je kupio i poznati restoran u “Revolucija 1764” u sarajevskoj ulici Ferhadija.
“Mali princ” u humanim misijama
I Miralem Pjanić slovi za velikog humanitarca, kao i sve ostale njegove sportske kolege, koje zarađuju pozamašne sume novca. Prema dostupnim vijestima, Pjanić je pomagao Roditeljsku kuću u BiH, tri godine je u saradnji sa drugim kompanijama, izdvajao po 10.000 KM. U prošlosti je između ostalih akcija, učestvovao u pomoći za izgradnju objekta udruženju “Srce za djecu oboljelu od raka” doniravši 20.000 KM. Uključio se i u kampanju za liječenje svoje sugrađanke iz Kalesije Aldine Sarajlić, odakle je i Pjanićeva familija sa 10.000 eura. Učestvovao je zajedno sa tadašnjim reprezentativcima i u humanoj misiji pomoći za liječenje jednogodišnje Dalal. Mnogo je također akcija, koje je podržao Pjanić, a koje nisu došle do medijskih naslovnica.
Džanan Musa
Tri godine NBA karijere Džanan Musa je nosio dresove Brooklyn Netsa i Detroit Pistonsa, zaradivši oko 5,5 miliona dolara. Nakon toga se vratio u Evropu, potpisavši za Anadoulu Efes, gdje je za sezonu zaradio 900.000 eura. Informacije o platama Muse u Rio Breoganu i Cedeviti nisu dostupne. Za dvogodišnji ugovor u Real Madridu, Bišćanin je dobio priliv novca u iznosu 3 miliona eura (1,5 miliona eura po sezoni). Uskoro bi košarkaš “kraljevskog kluba” trebao potpisati novi ugovor, koji će biti znatno veći nego postojeći.
Derubis Caravans i Villa Una Split
Džanan Musa trenutno ulaže u dva biznisa. Nakon ulaganja u BiH i pokretanja proizvodnje u Vitezu, te suvlasništva u kompaniji Derubis Caravans, reprezentativac Bosne i Hercegovine se odlučio na novi poslovni potez. Prije nekoliko dana postao je vlasnik luksuzne vile u Splitu.Impozantan kompleks koji se nalazi u Podstrani, karakteriše dizajnerski interijer i izgled, te premium lokacija koja će svim gostima omogućiti nezaboravno uživanje i odmor nedaleko od samog centra grada Splita. Vila je tek izgrađena i nosit će naziv Una, što asocira na rijeku Unu koja protiče kroz Džananov rodni grad Bihać.
Humanitarni rad Bišćanina
Košarkaš iz Bihaća pomagao je lokalnim zajednicama u Bihaću i Sarajevu. Izgradio je dječije igrališta u naselju Nahorevo u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Dva puta je organizirao kamp na Bjelašnici za djecu do 14 godina. Obnovio je košarkaško igralište u Bihaću. Aktivni je donator Centra za nezbrinutu djecu “Duga” iz Kulen Vakufa. Donator je Merhameta u Bihaću i Sarajevu. Postao je aktivista i posjetitelj djece oboljele od raka, na klinikama u Zagrebu i New Yorku. Također je aktivista i promotor organizacije koja zastupa djecu oboljelu od Cistične fibroze u Sarajevu. Donira i svoje dresove na aukciju, za oboljele osobe kroz udruženje Pomozi.ba. Tokom pandemije koronavirusa, opremio je Kantonalnu bolnicu Irfan Ljubijankić u Bihaću sa dva najmodernija Shiller monitora za praćenje klinicke slike. Pomogao je projekat “Kuća puna pjesme”, gdje su se donirala sredstva svim Domovima zdravlja u BiH, koji su bili najpogođeniji koronavirusom. Tokom poplava, finansijski je pomogao Gradu Bihaću sa 10.000 KM. Džanan Musa je pored svih navedenih aktivnosti i lično pomogao građane BiH, koji su u stanju finansijske i druge potrebe.
FORBES BIH
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE