Koliko su sunčanje, solarijum i UV lampe opasni po zdravlje?
Udruženje pacijenata obolelih od melanoma ovog vikenda organizuje 9. regionalni skup o ovoj bolesti.
Uprkos napretku u terapijama, uključujući lijekove koji su registrovani od Evropske agencije za lijekove, pacijenti se i dalje suočavaju sa visokim stopama smrtnosti, koje su znatno veće nego u mnogim evropskim zemljama, posebno među članicama EU.
– Problem nije samo u terapiji, već i u potrebnoj edukaciji o prevenciji, posebno u vezi sa opasnostima koje donosi sunčanje i korišćenje solarijuma, rekao je danas Savo Pilipović, predsjednik Udruženja oboljelih od melanoma koje ovih dana slave deset godina postojanja.
Prema njegovim riječima, melanom je bolest koja nosi ogroman stres, strah i nesigurnost, a sam proces liječenja je veoma težak.
– Trudimo se da kroz mnogobrojne aktivnosti podstaknemo zajednicu na veću svjesnost i edukaciju, kao i na unapređenje odnosa sa zdravstvenim institucijama i državnim organima, što je ključno za dalji napredak u borbi protiv ove opake bolesti, objašnjava Pilipović i najavljuje 9. regionalni skup o melanomu Zemun 2024 koji će biti održan ovog vikenda.
O lijekovima koji nedostaju ali i o tome zašto smo u evropskom vrhu po smrtnosti od ove bolesti govorila je dermatološkinja profesorka dr Lidija Kandolf Sekulović, predsjednik savjetodavnog Odbora UPOOM-a.
– Ove godine postignut je značajan pomak uvođenjem adjuvantne terapije za melanom u fazi kada se bolest proširila na limfne čvorove. Ova terapija smanjuje rizik od širenja i pojave udaljenih metastaza za čak 50 odsto, što daje nadu da će u narednim godinama broj oboljelih biti smanjen. Cilj ljekara i pacijenata je da se uvede i u ranijim fazama bolesti, što bi značajno smanjilo njeno napredovanje. Iako su prisutni neki neželjeni efekti, pacijenti dobro podnose terapiju i obično se može nastaviti do kraja liječenja – rekla je doktorka Lidija Kandolf.
Ona ističe da je posljednjih godina, imunoterapija je značajno promjenila prognozu pacijenata sa metastatskim melanomom, čiji je životni vijek bio svega šest do sedam mjeseci. Sada postoje pacijenti koji se liječe više od pet godina, pa čak i deset.
Kombinovana imunoterapija, koja uključuje dva lijeka koji pokreću različite imunološke odgovore, predstavlja najnoviji korak naprijed u liječenju i ljekari se zalažu za njeno uvođenje i kod nas.
– Za određene vrste melanoma, kao što je uvalni melanom (melanom oka), također u Srbiji ne postoje terapijske opcije, a ova vrsta inače ne regije na standardnu terapiju – podsjeća doktorka i naglašava važnost bolje prevencije i rane dijagnostike melanoma, kao i svesti o tome koliko su sunčanje, solarijum i UV lampe, koje se koriste i u salonima za manikir, opasni.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE