Koliko je poskupio život u 2023. i šta možemo očekivati u 2024.? Građani strepe od novih poskupljenja
Tokom prošle godine konstantno smo slušali i čitali vijesti o poskupljenju osnovnih životnih namirnica. Tome je doprinijela sveukupna situacija na globalnom nivou, dakle poskupljenje nije zadesilo samo našu zemlju. Ipak, potrošači smatraju da ni država nije uradila dovoljno da ublaži situaciju i olakša život svojim stanovnicima.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH evidentno je da su neke cijene namirnica čak i pojefitinile u odnosu na godinu ranije, odnosno 2022.
‘Građani strepe’
Gordana Bulić iz Kluba potrošača TK kaže da je evidentno da su građani trpili posljednjih godina, odnosno da su cijene enormno rasle još od perioda COVID-19.
“Najviše su rasle cijene osnovnih prehrambenih namirnica, a potrošači su to dobro osjetili. Država nije uradila nešto puno za građane, nije bilo mjera koje su obećane na izborima (diferencirana stopa PDV-a), ništa od toga nije bilo niti se o tome priča, do nekih novih izbora”, navodi i dodaje “Građani svaki mjesec sa novom strepnjom očekuju izmjene i najave izmjena cijena”.
Poređenje cijena
Uporedili smo prosječne cijene određenih artikala za period decembar 2022. i decembar 2023., a vi procijenite koliko je život u BiH poskupio u 2023. godini.
Prema podacima Agencije za statistiku, zabilježen je porast cijena za sljedeće namirnice: riža, ulje, crni luk, krompir, mlijeko, junetina bez kosti, svježa piletina, svježa pastrmka, pšenični hljeb, jabuke, med, mliječna čokolada.
U nastavku donosimo poređenje prosječnih cijena ovih namirnica iz decembra 2022. godine sa cijenama u istom periodu 2023. godine.
- Riža (kg): decembar 2022. 4,2 KM, decembar 2023. 4,6 KM
- Hljeb od pšeničnog brašna: 3,2 KM – 3,6 KM
- Junetina bez kosti: 18.8 KM – 19,6 KM
- Svježa piletina: 6,2 KM – 6,6 KM
- Svježa pastrmka 11,5 KM – 12,2 KM
- Crni luk: 1,5 KM – 2.0 KM
- Krompir: 1,5 KM – 2,0 KM
- Kahva mljevena: 17,2 – 17,9
- Jabuke: 1,8 – 2,0
- Med: 20,3 KM – 20,7
- Mliječna čokolada (kg): 18,2 KM – 19,0 KM
S druge strane pojeftinile su: pšenično brašno – bijelo, mlijeko tetrapak, tvrdokorni sir, puter, margarin, ulje, banane, šećer.
U 2023-oj smo imali prve aktivnosti od strane federalnog Ministarstva trgovine na ograničavanju marži na osnovne prehrambene proizvode, gdje su se kontrolisali marže do polovine decembra prošle godine. Zatim je uslijedila akcija ‘Zaključavamo cijene’ kojom su zaključane cijene 40 proizvoda, prehrambenih, higijenskih, do sredine marta 2024. godine.
“Ja sam ispred Udurženja potrošača predstavnik u Radnoj grupi Ministarrstva trgovine za provedbu tog projekta, mi sad pratimo stanje. Trgovci velikih lanaca u BiH su pristali da se cijene zaključaju na period do sredine marta. Pozvani su i drugi domaći trgovci i proizvođači da se pridruže akciji. Cilj je da se građanima garantuje stabilnost cijena, vidjevši da cijene svakodnevno rastu i da nikad niste sigurni po kojoj cijeni ćete naći neki proizvod, jer mu se cijena svaki dan mijenjala. Ne znamo još efekte, vršimo procjene, krajem marta bi se trebali sastati i evaluirati sve”, kaže Bulić.
Pitali smo je i za novu akciju koju je najavilo Ministarstvo finansija, odnosno aplikaciju na kojoj će građani moći komunicirati svoje želje direktno sa Ministarstvom, odnosno predlagati cijene određenih proizvoda.
Žalbe građana
Bulić kaže da Udruženja potrošača nisu imala puno žalbi vezano za rast cijena.
“Više su se žalili na najobičnije prevare potrošača od strane trgovaca, kao npr. za servisiranje kućanskih aparata. Vrlo važno je imati informaciju od potrošača o cijenama, šta oni smatraju skupim. Interesantno bi bilo imati pravu potrošačku korpu s obzirom na neku njenu nutritivnu vrijednost”, navodi i dodaje da joj je drago da Ministarstvo to podržava i pruža mogućnost građanima da iznesu svoje mišljenje.
“Teško je tražiti problem u nečemu gdje niko ne smatra da problem postoji, ako vam niko ne javi da su cijene prevelike, ne možete vi nešto izmišljati u njihovo ime”, dodaje.
Što se tiče očekivanja i prognoza za ovu godinu, odnosno da li će biti poskupljenja, Bulić kaže da je teško bilo šta predvidjeti.
“Nadam se da u ovoj godini neće biti tako velikih kretanja cijena i da neće biti turbulentno kao 2022/23.”, zaključuje Gordana Bulić iz Kluba potrošača TK.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE