Ko i zašto koči podjelu pomoći iz Emirata BiH i zašto nikada nije poslana cijena za 40 respiratora
Medicinska pomoć BiH, u vidu donacije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, među kojima je i 40 respiratora već mjesec dana stoje skladišteni na Sarajevskom aerodromu, a razlog tome je kako nam je potvrđeno što nikada nije podnesena carinska prijava Upravi za indirektno oporezivanje BiH kako bi se obavilo carinjene i postupak priveo kraju.
Tačnije, UIO BiH, na osnovu carinske prijave, u kojoj mora biti navedena i cijena opreme ali i respiratora, a sve u cilju oslobađanja plaćanja zakonskih obaveza, nije podnesena već 20 dana, zbog čega je produžen rok na dodatnih 20.
Ovu informaciju potvrdio je za “Avaz” i Ratko Kovačević, glasnogovornik UIO BiH.
- Bez carinske prijave i podatka ko će biti krajnji korisnik ove medicinske pomoći, koja medicinska ustanova, ne može postupak carinjena biti ni okončan bez obzira da li se radi o donaciji ili ne. Tek ćemo kroz prijavu utvrditi da li će po zakonu ova oprema biti oslobođeai plaćanja obaveza – kaže Ratko Kovačević.
Ovu pomoć u ime BiH dočekala i primila je Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova BiH. Ali, ona nije nikada, kako nam je potvrđeno, ni Ministarstvu sigurnosti BiH, ni Koordinacionom tijelu BiH za zaštitu i spašavanje uputila pismo da je riječ o donaciji s tačnim pojedinačnim iznosima donirane opreme.
Podsjećamo, u Sarajevu su stigli identični respiratori kao oni koje je uvezla i “Srebrena malina” TV voditelja Fikreta Hodžića. Hodžićevi respiratori plaćeni su ukupno 10,5 miliona KM a u cijeli slučaj davno se umiješalo Tužilaštvo BiH jer je utvrđeno da su precijenjeni. Jedan je po ovoj računici koštao više od 80.000 maraka.
Sada je pitanje kolika je cijena respiratora koji su donirani BiH iz Emirata. Cijeli slučaj sada osluškuje i Tužilaštvo, jer ako bi se utvrdilo da su plaćeni znatno manje, ovo bi bio vjetar u leđa istražiteljima i veliki minus za Vladu FBiH koja je kupila iste respiratore po duplo skupljoj cijeni.
Osim toga, kako nam je rekao Kovačević, respiratori iz Emirata, ukoliko za njih ne stigne carinska prijava, mogu u nedogled stojati na Aerodromu Sarajevo, ali i biti vraćeni zemlji koja ih je donirala.
S druge strane, pomoć iz Katara, koja je stigla u maju u BiH, već je odlukum Vijeća ministara raspoređena medicinskim ustanovama. No, problem je što niikada nije deportovana iz skladišta u Lukavici i Sarajevu prema korisinicima u Federaciji. Kada je u pitanju pomoć za RS i Brčko, ona je već transportirana prije dvije sedmice.
Pravi razlog zašto nikada nije stigla na adrese ustanova u Federaciji, bolnicama u Sarajevu, Mostaru, Tuzli je taj što je Federalnoj upravi civilne zaštite odlukom Agencije za lijekove zabranjeno skadištenje i transport ove opreme, jer ne ispunjavaju uvjete za taj dio posla.
Mustafa Kadribegović, vršilac dužnosti direktora FUCZ potvrdio je “Avaz” ovu informaciju.
- To je tačno. Zato smo mi sada zatražili od Ministarstva zdravstva Federacije da sve iskoordinira. Tu je pomoć i iz Poljske, Hrvatske, Kine. Mi čekamo da oni sada kažu koliko kome ide opreme i da Štab djeluje. No, pošto je nama zabranjeno da transportujemo opremu, mislim na FUZC, odlukom Agencije za lijekove, sada je Ministarstvo zdravstva uzelo na sebe da s medicinskim ustanovama dogovore preuzimanje – kaže Kadribegović.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE