Klizišta prijete naseljima, a država gleda u svemir: Ko će zaustaviti katastrofu pred vratima?
Dok se obećanja o ekonomskom napretku, velikim infrastrukturnim projektima i čak ambicijama u svemiru sve češće pojavljuju u javnosti, stanovnici zemlje suočavaju se sa svakodnevnim, neriješenim izazovima poput zagađenja rijeka i nedostatka pitke vode, piše 072info.
Rijeke naše zemlje često izgledaju poput plutajućih deponija, zagađene smećem koje ugrožava zdravlje ljudi i uništava prirodne resurse.
I dok lokalne zajednice ulažu nadljudske napore da saniraju posljedice zagađenja, nadležne institucije uglavnom izostaju s konkretnim akcijama.
Preko 50% naseljenih mjesta suočava se sa problemima u opskrbi pitkom vodom, a u mnogima je voda zagađena i nesigurna za upotrebu.
„Kako da vjerujemo da je država sposobna otvarati nove rudnike i održavati standarde sigurnosti, kada ne može riješiti pitanje otpada na obalama naših rijeka?” – pita se jedan od građana.
Slična pitanja postavljaju i mnogi drugi, dok u isto vrijeme slušaju obećanja o izgradnji visokotehnoloških industrija i čak o ambicijama da zemlja postane „svemirska sila.”
„Iskreno, mene je strah kada oni nešto grade,” dodaje zabrinuti građanin. „Kvalitet, sigurnost i briga za okoliš – sve su to stavke koje se u našoj državi često zanemaruju, pa se mnogi pitaju hoće li najavljena ulaganja donijeti stvarnu korist ili će biti još jedan teret za zajednicu i okoliš.“
Stanovništvo, umjesto da osjeća sigurnost i povjerenje u vizije napretka, sve češće izražava strah da će projekti postati još jedno skupo, ali neodrživo obećanje.
Za trajno rješavanje problema od životnog značaja, kao što su pitka voda i očuvanje okoliša, potrebne su ozbiljne i odgovorne institucije, a ne samo grandiozna obećanja.
Kada vlasti ne uspijevaju u rješavanju osnovnih problema, s pravom se postavlja pitanje – jesmo li zaista spremni za velike korake ili je sve samo još jedna lijepo upakovana priča bez stvarne osnove?
(072info)
POVEZANE OBJAVE