Kliničke slike su sve blaže, ali oprez i dalje – Nakaš: Zdravstvene vlasti su mogle učiniti više da se u FBiH znatno masovnije stanovništvo vakciniše
S obzirom na to da su iz Svjetske zdravstvene organizacije nedavno ukazali na činjenicu da se nazire kraj pandemije koronavirusa, nastojali smo jučer dobiti informaciju više od uposlenika Ureda SZO-a u Bosni i Hercegovini u Sarajevu. Njihovi predstavnici samo su nam kazali kako ne mogu iznositi svoje stavove istog dana, te da bi odgovore mogli poslati danas.
Stagnira šesti talas
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, početkom avgusta, kada je novi šesti val dostigao vrhunac u Federaciji BiH, zabilježen je nešto veći broj smrtnih slučajeva usljed obolijevanja od zaraze koronavirusom. Tako je u prvoj sedmici avgusta prijavljeno 27 smrtnih slučajeva, u drugoj sedmici 14, trećoj 20 i četvrtoj sedmici zabilježeno je 18 smrtnih slučajeva. Dok je u prvoj sedmici septembra prijavljeno 17 smrtnih slučajeva, već u drugoj sedmici ovog mjeseca ZZJZFBiH bilježi osam smrtnih slučajeva.
Da šesti talas koronavirusa stagnira, potvrđuju za Oslobođenje iz Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo. Arman Šarkić, glasnogovornik Doma zdravlja KS-a, naglašava da je od polovine avgusta ove godine bio pandemijski pik, odnosno vrhunac pandemije.
I od sredine avgusta pandemija je u stagnaciji, kao i broj novooboljelih. U posljednjoj sedmici 25 posto je pad broja novooboljelih.
– Bilježimo lagani pad broja novooboljelih koji mahom imaju blage kliničke slike, kaže Šarkić naglašavajući da u prilog tome ide i činjenica da nema nikakvog opterećenja na bolničke kapacitete u KS-u.
Da nije bilo vakcinacije, imali bismo identičnu sliku koju smo imali prije dvije godine kada je bio lockdown, tvrdi dr. Bakir Nakaš
Šarkić naglašava da su i kliničke slike kod novooboljelih dosta blage. Omikron soj uglavnom zahvata respiratorski trakt.
– Na svu sreću, kod nas još nema pojave novih mutacija i novih sojeva virusa koji bi komplikovali stvar na terenu, rekao je Šarkić.
Potpuno nove varijante koronavirusa mogle bi se pojaviti ove zime, saopćilli su nedavno iz Evropske agencija za lijekove, ali postojeće vakcine trebale bi zaštititi ljude od ozbiljnih ishoda bolesti i smrti.
Specijalista infektolog dr. Bakir Nakaš ukazuje na značaj vakcinacije protiv Covid-19 i da su naše zdravstvene vlasti mogle učiniti više da se u Federaciji BiH znatno masovnije stanovništvo vakciniše.
– Ovo što smo proveli na kraju efektno se odrazilo na lakše kliničke slike i manju smrtnost, što znači da je vakcinacija praktično jedino i glavno oruđe protiv korone i ona se treba nastaviti, izjavio je Nakaš za Oslobođenje.
Modifikacija vakcina
Naglašava da bi istraživači koji prave vakcine trebali da se pobrinu da one budu aktuelne sa određenim odnosom sa sojevima koji se pojavljuju.
– Da nije bilo vakcinacije, imali bismo identičnu sliku koju smo imali prije dvije godine kada je bio lockdown. Ovo što je sada ovakvo stanje je zahvaljujući vakcinaciji, a jedan od razloga je što je i veliki broj onih koji su preboljeli koronu i stekli određeni imunitet, kazao je Nakaš.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u FBiH je ukupno vakcinisanih 1.800.728 građana sa 18 godina. Prvom dozom u FBiH je vakcinisano 554.628, drugom 528.345, trećom 126.621 i četvrtom 2.887 građana.
Ipak, posljednjih mjeseci broj vakcinisanih je znatno manji.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE