Klima-uređaji ne smiju puhati direktno u vas, temperatura treba biti niža najviše 10 stepeni od vanjske

Klima-uređaji ne smiju puhati direktno u vas, temperatura treba biti niža najviše 10 stepeni od vanjske
“U klimatiziranim prostorijama, a naročito u automobilima s ugrađenim klima-uređajima, potrebno je voditi računa da se ne pravi velika razlika između unutrašnje i vanjske temperature zraka, jer prilikom izlaska iz takvih prostorija može doći do ozbiljnih zdravstvenih problema”, upozoravaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Izbjeći šok za organizam

Glavno pravilo je da razlika između tmperature prostorije u kojoj radi klima-uređaj i vanjske ne bude veća od 10 stepeni. Također, prostoriju treba postepeno rashlađivati. Ukoliko planirate izaći iz prostorije, klimu trebate ugasiti kako bi vam se tijelo priviklo i ne bi doživjelo “šok”.

Ljekari upozoravaju da klima-uređaji ne smiju puhati direktno u vas, a posebno ne prema djeci, jer su osjetljiva i lakše dobiju upalu uha.

Ukoliko imate bebu, pedijatri savjetuju da je idealna temperatura prostorija u kojima boravi 26 stepeni. No, ako je vanjska temperatura visoka, kao što je to slučaj u proteklim danima, onda morate povećati temperaturu u prostoriji, jer ona smije biti 7-10 stepeni niža od vanjske.

Djecu i bebe nikada ne izlažite direktnom puhanju iz klima-uređaja. Bebu obucite u prozračnu odjeću koja će joj pokrivati ruke i noge, stavite joj pamučnu kapu za glavu i tanke čarape na stopala dok klima radi, a temperatura se spušta. Ostavite malo odškrinut prozor kako biste omogućili strujanje zraka. Također, dajite im dovoljno tekućine jer klima isušuje kožu i sluznicu.

Automobil prvo provjetriti

Kada je riječ o klima-uređaju u automobilu, tu trebate obratiti posebnu pažnju jer ste izloženiji. S obzirom na to da su velike vrućine ovih dana, iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH savjetuju da dobro prozračite automobil prije nego uđete u njega, jer u njima temperatura može dostići i 70 stepeni na suncu.

“Čak i ako imate klimu, prozračite automobil prije nego što uđete u njega zbog po zdravlje opasnih isparavanja plastike i uređaja u automobilu. Kada se vozite, podesite klimu tako da temperaturna razlika ne bude prevelika”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Stručnjaci iz automobilske industrije savjetuju da je najbolje na početku otvoriti sve prozore i upaliti klimu te podesiti na uvlačenje vanjskog zraka dok je temperatura minimalna. Zrak treba puhati prema prozorima. Na ovaj način se mijenja zrak, tačnije izlazi vreli i ustajali. Kada krenete voziti, zatvorite prozore i podesite na recirkulaciju zraka te smanjite brzinu puhanja ventilatora.

Usmjeriti klimu ka nogama i šoferšajbi

Ljekari savjetuju da bi bilo dobro da klima-uređaj puše prema nogama i vjetrobranskom staklu, jer na ovaj način izbjegavate direktno puhanje hladnijeg zraka u lice i grudi, što može izazvati upale sinusa i uha, prehlade, ali i ozbiljnije probleme. Nekoliko minuta prije kraja vožnje ugasite klima-uređaj i ostavite upaljenu ventilaciju.

Ukoliko prevozite bebu, radije rashladite automobil prije unošenja bebe, a potom ugasite klimu i upalite ventilator. Ukoliko vam bude pretoplo, upalite klimu na temperaturu nižu sedam stepeni od vanjske i pobrinite se da nijedan otvor nije okrenut prema bebi/djetetu.

Redovno održavanje

Na kraju je bitno istaći da minimalno jednom godišnje čistite klima-uređaj, kao i filter koji se nalazi u njemu, jer je vlažna i prljava podloga idealna za razvoj štetnih mikroorganizama od kojih neki mogu izazvati i upalu pluća.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE