Kešetović: Dodik i preko poreza stvara državu u državi

Kešetović: Dodik i preko poreza stvara državu u državi

Ekonomski stručnjak i penzionisani profesor ekonomije Izudin Kešetović smatra da Bosna i Hercegovina ne treba “nadoporezivanje i kumuliranje poreza”, što je trenutno slučaj sa oporezivanjem nafte i naftinih derivata, gdje postoji više oblika akciza i naknada, uz opštu stopu poreza od 17 posto.

Država u državi

– Sa stanovišta fiskalnog kapaciteta važnije su akcize na duhan i ostale visokotarifne robe. Za naftu i naftine derivate dovoljna je jedna opšta tarifa i jedna “normalna” akciza. Ovako imamo veliku evaziju po osnovu visokotarifnih proizvoda, od kojih je na prvom mjestu duhan, zatim kafa, pa alkohol i svakako nafta i naftini derivati. Veliki broj je onih koji su se obogatili iz upravo prometa ove robe, smatra profesor Kešetović.

Kao optimalno rješenje profesor Kešetović u ovom trenutku vidi jedino ukidanje dodatne akcize, koja nije postigla cilj niti ima opravdanje.

– Uz to, ne treba dirati postojeći tarifni sistem sa jednom opštom stopom od 17 posto i nultom stopom za izvoz. Velike rezerve novca se kriju u sivoj ekonomiji, koja se može suzbiti samo jačanjem fiskalne i finansijske discipline. To znači organizaciono, materijalno, kadrovsko jačanje poreske i carinske administracije na nivou države BiH i entiteta, smatra profesor Kešetović.

Ranije najave predsjednika SNSD-a Milorada Dodika podržane u Narodnoj skupštini RS-a o tome da će se tražiti donošenje seta izmjena poreza u državnom Parlamentu, ocjenjuje nastavkom pokušaja stvaranja države u državi.

Jačanje CBBiH

– Ta pitanja bi morala biti dio ekonomske politike Vijeća ministara BiH i zakonodavne vlasti BiH. To pokazuje da se želi stvarati država u državi i stvoriti slika da ne trebaju postojati institucije države BiH. Slično se pokušava uraditi i sa Centralnom bankom BiH, koja je ušla u pravni vakuum neimenovanjem guvernera Centralne banke BiH i njihovih organa. Pritisak koji se vrši na CBBiH da emituje novac nije bezazlen. Želi se na nivou Bosne i Hercegovine ukinuti i njene nadležnosti prenijeti na entitete. Zato se ne provode reformske politike u dijelu monetarne i devizne politike koje bi CBBiH ojačale i stavile u funkciju regulacije i supervizije cijelog finansijskog sistema BiH, upozorava profesor.

Dodaje kako bi stoga bilo veoma važno da naša zemlja pristupi Evropskoj uniji i da uskladi svoje zakonodavstvo sa direktivama EU.

– Da izgradi jedinstvenu monetarnu i fiskalnu politiku, zaključio je Kešetović.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE