KB Zenica jedina državna bolnica u Federaciji gdje je moguće izvršiti vantjelesnu oplodnju
Zavod za zdravstveno osiguranje Federacije prošle godine izdao je 433 saglasnosti za subvencioniranje vantjelesne oplodnje. Doktori potvrđuju da je iz godine u godinu sve veći broj parova koji se bore sa neplodnosti, a vantjelesne oplodnje na području Tuzlanskog kantona izvode se samo u privatnim klinikama, jer u državnoj nema opreme koja je potrebna za ovakav zahvat.
Iz godine u godinu broj parova koji se odlučuju na proces vantjelesne oplodnje zbog različitih poteškoća prilikom začeća je sve veći, kažu iz klinika za vantjelesnu oplodnju u Tuzlanskom kantonu. Brojni su uzroci ovakvih poteškoća, a dva su faktora trenutno najzastupljenija.
„Žene ulaze sad u brak sa 30, razmišljaju o trudnoći sa 35, sustižu ih mogući problemi medicinske prirode, neke bolesti, ali i ta reproduktivna starost. Imamo sad novi uzrok neplodnosti, a to su razdvojeni parovi. Žene žive ovdje, a bračni partneri rade u inostranstvu, objašnjava Adem Balić, subspecijalista fetalne medicine.
U našem društvu se uglavnom neplodnost pripisuje ženi, a trenutno stanje pokazuje da čak 50 posto problema pri začeću imaju muškarci, te je zbog toga važno da se oba partnera uključe u proces traženja uzroka. U Tuzlanskom kantonu se vantjelesne oplodnje obavljaju u privatnim klinikama, jer UKC Tuzla nema mogućnost njihovog izvođenja.
„Ovaj klinički centar je iškolovao kadrove, imamo dvoje subspecijalista humane reprodukcije već 6 godina, za nekoliko dana ćemo imati trećeg subspecijalistu, imamo dva klinička embriologa koji su pred kraj specijalizacije. Mi smo prije nekoliko godina oformili jedan dio koji bi mogao biti odjeljenje – nismo nikad dobili tu opremu“, navodi Azra Hadžimehmedović, specijalista ginekologije i akušerstva i subspecijalista humane reprodukcije.
Jedina državna bolnica na području Federacije u kojoj je moguće izvršiti vantjelesnu oplodnju je Kantonalna bolnica u Zenici, koja je verifikovana i već godinama provodi ove procese.
„U praksi to znači da mi sve pacijente sa područja FBiH na neki način ovdje zbrinemo da mogu svoje gamete ostaviti, a u nekim slučajevima, ako se radi o bračnim partnerima, i embrije“, ističe Ermin Čehić, načelnik Odjela za humanu reprodukciju Kantonalne bolnice Zenica.
Federalni zavod zdravstvenog osiguranja pokriva pet pokušaja vantjelesne oplodnje, ali ne i testiranja i procese koji se moraju obaviti prije finalnog procesa, a koji iziskuju mnogo novca. Prošle godine su izdate ukupno 433 saglasnosti za subvencioniranje vantjelesne oplodnje.
Neplodnost se može tretirati na različite medicinske načine, a vantjelesna oplodnja je krajnji postupak koji se provodi kada se sve druge mogućnosti iscrpe. Zbog osjetljivosti teme nismo uspjeli pronaći sagovornike koji bi s nama podijelili svoje iskustvo, ali, kako i stručnjaci navode, ovo je tema koja nikako ne smije biti tabu u našem društvu.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE