Kantonalna bolnica Zenica na putu da dobije status univerzitetske ustanove
Priča o statusu univerzitetske Kantonalne bolnice Zenica počela je još 2018. godine, a direktor ove ustanove Rasim Skomorac je kazao da su određeni uslovi ispunjeni, pripremljena izmjena Statuta KBZ te je na potezu Vlada ZDK i Ministarstvo zdravstva FBiH. Kantonalna bolnica Zenica već dvije godine provodi aktivnosti na putu statusa univerzitetske bolnice, a sve je ove godine usporeno zbog pandemije koronavirusa.
Ipak, kako kaže Skomorac isplanirane su organizacione promjene u Kantonalnoj bolnici Zenica koje će omogućiti ispunjavanje traženih uslova po odgovoru Federalnog ministarstva zdravstva na njihov zahtjev.
“Ranije smo već ispunili niz uslova za pružanje usluga tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Pripremljen je i prijedlog izmjena Statuta KBZ, a što je preduslov za izmjene Pravilnika u o radu i sistematizacije radnih mjesta. Oba akta moraju proći i saglasnost Vlade Zeničko-dobojskog kantona. Sve navedeno će, nadamo se, biti dovoljno za dobijanje pozitivnog mišljenja Ministarstva zdravstva FBiH”, kaže Skomorac u razgovoru za Klix.ba.
Pojašanjava da bi sticanje statusa univerzitetske bolnice za građane Zeničko-dobojskog kantona imalo višestruku korist, a ponajviše u pozicioniranju ove ustanove u zdravstvenom sistemu Federacije Bosne i Hercegovine.
“S druge strane postali bi nastavna baza za Univerzitet u Zenici i Medicinski fakultet, čime bi bila znatno olakšana i unaprijeđena edukacija studenata Medicinskog fakulteta. Dalo bi to svakako i poticaj daljnjem akademskom napredovanju doktora kao i svršenika zddravstvenog fakulteta i time bismo stvorili kvalitetnu nastavnu bazu od vlastitog kadra. To otvara mogućnost i intenziviranja i podizanja nivoa saradnje sa univerzitetskim bolnicama iz regije, kao i šire te pristup fondovima EU. Studenti bi dobili kvalitetnije školovanje u svojoj sredini i sa nastavnicima, koji bi im bili uvijek na raspolaganju. Grad Zenica bi dobio sigurno priliku za razvoj neke vrste ‘studentskog turizma’, većim prilivom studenata iz drugih dijelova BiH, a u perspektivi i iz inostranstva. Slične primjere razvoja smo već vidjeli u drugim univerzitetskim centrima van BiH”, dodao je Skomorac.
Projekt javnog privatnog partnerstva koji je Kantonalnoj bolnici Zenice trebao donijeti interventnu kardiologiju koja bi spašavala živote građana Zenice i cijelog kantona vjerovatno neće biti realizovan, a sve zbog spora Grada Zenice i ove zdravstvene ustanove oko vlasništva zemljišta i objekata.
“Zbog poznate situacije s vlasničkim sporoom oko zemljišta i objekata KBZ u zastoju su važni i može se reći generacijski infrastrukturni i razvojni projekti KBZ. Pored jednoglasne podrške Gradskog vijeća prema gradonačelniku za priznavanje Kantonalne bolnice kao vlasništva zemljišta i objekata, nije došlo do promjene statusa. Sudski spor je u toku s neizvjesnim trajanjem, ali s argumentima na našoj strani i spravom se nadamo pozitivnom ishodu”, kazao je Skomorac te dodao:
“Međutim, to može biti ‘pirova pobjeda’ za ovu generaciju, s obzirom da u međuvremenu, vjerovatno neće doći do realizacije Projekta JPP za interventnu kardiologiju, koja je trebala spašavati živote građana Zenice i kantona, kao i nastanak invalidnosti. Upravo je ova situacija sa pandemijom pokazala koliko je važan razvoj vlastitih resursa i koliko je teško pacijentima iz ovog kantona sada doći do ove životnospašavajuće usluge. Najveći gubitnici će biti upravo građani Zenice.”
Na kraju razgovora Skomorac je kazao da je ugrožen i projekt energetske efikasnosti koji je trebao promijeniti izgled bolnice, poboljšati uslove boravka i tretmana pacijenata, kao i rada zaposlenika.
“Mi još ne odustajemo od ovog projekta i u toku su završne pripreme, u saradnji s EBRD-om, za raspisivanje tenderskih procedura. Po istom osnovu su blokirani i druga dva JPP projekta za uslugu Gama noža i hemodijalize”, zaključio je Skomorac u razgovoru za Klix.ba.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE