Kamioni čekaju po nekoliko dana na carinjenje robe: Skriveni lobi privatnika o kojem se ne priča
Na bosanskohercegovačkim carinskim terminalima stvaraju se ogromne gužve zbog kamiona koji čekaju po nekoliko dana na carinjenje robe. Nepotpune odluke domaćih institucija pa ažuriranje istih, prave velike probleme poslovnim subjektima u BiH.
Prvog augusta 2022. godine počela je primjena novog Zakona o carinskoj politici BiH i Odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici BiH. Nova odluka nije uključivala olakšani postupak po fakturi, ali odobrenja za pojednostavljeni postupak izdata ranije ostala su na snazi još šest mjeseci, odnosno do 31.1.2023. godine.
Dvanaestog januara 2023. godine Vijeće ministara je na 87. vanrednoj sjednici donijelo Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici BiH kojom se određuje da postupak po fakturi ostaje olakšan. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenog glasniku BiH.
Međutim 31. januara 2023. godine u javnost stiže obavještenje Uprave za indirektno oporezivanje BiH sa naznakom hitno o prestanku važenja ranije dobivenih dozvola za olakšani postupak carinjenja robe po fakturi od 1.02.2023.
Nakon ukidanja olakšanog postupka na carinskim terminalima Bosne i Hercegovine nastao je kolaps. Oko dvije hiljade kamiona čekaju carinjenje robe što su već osjetili prevoznici iz BiH i drugih zemalja.
Olakšice koje u praksi ništa ne znače
Da stvar još bude zamršenija Uprava za indirektno oporezivanje donijela je ponovno Uputstvo o pojednostavljenom carinskom postupku po fakturi, koje stupa na snagu 08.02.2023. godine, od kojeg datuma zainteresovani poslovni subjekti mogu podnositi nove zahtjeve za izdavanje odobrenja za navedeno pojednostavljenje. Vratili su na “papiru” staro pravilo koje je bilo produktivno za poslovne subjekte. No, u praksi izgleda to neće ići tako lako.
Da je stanje na terenu jako loše, predsjednik udruženja prevoznika RS Nikola Grbić naveo je za Klix.ba da su ubijeđeni da je ovome doprinijeo lobi privatnika koji je u vlasništvu 70 posto terminala u BiH.
“Iz tih razloga i lobija privatnika pretpostavljamo da je došlo da takve situacije. Jedan primjer mogu navesti. Svaki dan 300 do 400 šlepera ide za Srbiju, puta 40 marka, pa sada vidite koliko oni gube na dnevnom nivou. Zašto bi oni ukinuli to. Možemo i uporediti šta još mi daodatno gubimo dnevno. Do sada smo imali taj pojednostavljeni postupak koji smo jedva čekali, koji je donesen u avgustu 2022. godine, međutim ukinuše ga od početka februara”, poručio je Grbić.
Ističe da mu nije jasno šta oni sada novo smišljaju i primjenjuju nove odluke koje su već bile uspostavljenje.
“Nemam informaciju šta je to novo. Te olakšice koje su ponovo uspostavljene su već bile, ali u praksi nam neće pomoći. Oni su samo to staro vratili, sve ostalo su priče za malu djecu. Dobro znamo da je bila incijativa iz Srbije da su uvede mali Šengen, kao što su uvele Sjeverna Makedonija, Albanija, Srbija pa čak su tražili prihvatanje i od BiH, ali je to hladno odbijeno. Svaka zemlja ima to regulisano, samo mi nažalost, ne”, rekao je.
Dodaje da mu nije jasno zašto traže novo olakšanje, ako je to već bilo regulisano od prošle godine i mjeseca augusta.
“To olakšanje je bilo idealno, gdje vi natovarite robu u jednom krugu, dobijete papire i idete na granicu. Sada, natovarite robu, idete u terminal i šta se dešava… Moji vozači su došli sinoć na terminal u 19:00 sati navečer – naravno radno vrijeme je bilo završeno, cijelu noć su čekali i jutros su predali i dobili tek u 11:00 sati odobrenje. Uz to su platili 40 KM terminal. O čemu mi tu pričamo”, konstatuje.
Besmisleno čekanje
Naglašava da je svima jasno da oni nemaju dovoljno radnika kao što se brojni žale zbog čega ponovna uspostava vraćenih olakšica nema smisla.
“Ovu priču koji oni plasiraju, ne bi mogla proći ni kod djece u vrtiću. Ako imaju istinsku namjeru da pomognu privrednicima, pogotovo privrednicima koji uvoze kvarljive robe, vratite to kao što je bilo od augusta mjeseca prošle godine da može sve fluidno da funkcioniše. Međutim, problem je ako se to vrati, izgubiše se milioni koji idu u privatne svrhe, a to je suština”, poručuje.
Govori nam da je sinoć preko 300 kamiona samo čekalo na graničnom prijelazu Rača.
“Granični prijelaz Rača, koji je udaljen 20 kilometara od privatnog terminala Perić, sinoć je imao preko 300 kamiona, a ti kamioni, garantujem vam, radili su ranije pojednostavljene principe. Sada čekaju tolike sate da plate 40 KM terminal”, zaključuje.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE