Kamere na semaforima: Kako funkcionišu i koje sankcije prijete – kazne, bodovi

Prolazak kroz crveno svjetlo u mnogim zemljama smatra se teškim saobraćajnim prekršajem, a kazne mogu biti visoke, uključujući novčane kazne, kaznene bodove i čak zabranu vožnje.
U mnogim zemljama, kamere na semaforima bilježe prekršaje, a tehnologija koja omogućuje precizno snimanje prolazaka kroz crveno i prekoračenja brzine postala je svakodnevna praksa. Međutim, u Bosni i Hercegovini ovakvi sistemi još uvijek nisu implementirani.
Kako prepoznati kamere na semaforu?
Stvarna bljeskalica, koja fotografski dokumentira vozača i vozilo, uvijek se nalazi nekoliko metara iza zaustavne linije i semafora – tj. ne izravno na semaforu.
Kamera na semaforu mora omogućiti snimanje vozila s prednje strane kako bi se na fotografijama jednako prepoznali registarska oznaka i vozač. Postoje i uređaji koji bljeskaju vozilima straga kako bi uhvatili motocikliste koji prolaze kroz crveno.
Hoće li se stvarna mjerna tehnologija moći prepoznati ovisi o vrsti kamere na semaforu.
Usput: male kamere koje se često nalaze izravno na semaforima nisu kamere za mjerenje brzine. To su jednostavno senzori koji prate količinu prometa u traku i u skladu s tim kontroliraju semafore.
Možete li vidjeti kada vas uhvate kako jurite na semaforu? Da i ne. To ovisi o korištenom sistemu.
Prolazak kroz crveno svjetlo mora biti fotografski dokumentiran – a broj registarske tablice i vozač moraju biti jasno vidljivi na slikama. Za to je neophodan bljesak.
Stariji sistemi koriste crveni filtar za smanjenje odsjaja bljeskalice, ali i dalje ostaju vizualno prepoznatljivi.
Međutim, moderni sistemi često koriste bljeskalice crnog svjetla, koje emitiraju svjetlo koje je jedva vidljivo ljudskom oku i stoga ga je teško ili čak nemoguće otkriti.
Kako rade i što detektiraju kamere na semaforima?
Radne kamere u cestovnom saobraćaju moraju biti odobrene od strane Physikalisch-Technische Bundesanstalt (Savezni institut za fiziku i tehnologiju). Trenutno je u Njemačkoj odobreno 17 različitih postrojenja, od kojih svaka koristi različite tehnologije. Nije svaki sistem vidljiv vozačima i njihove se mogućnosti također jako razlikuju.
Kamere za semafore s indukcijskim petljama
U semaforskoj kameri s indukcijskim trakama velik dio tehnologije odvija se ispod ceste i vozačima nije vidljivo. Indukcijske petlje nalaze se ispod asfalta i pomoću integriranih senzora mogu detektirati ako vozilo prelazi preko njih.
Obično postoje dva takva po semaforu, jedan neposredno na zaustavnoj liniji i jedan nekoliko metara iza nje.
Ako vozač prijeđe zaustavnu liniju na crvenom svjetlu, prva indukcijska petlja šalje signal kameri koja se odmah aktivira. Ako se automobil sada zaustavi, to je “samo” kršenje zaustavne linije . Međutim, ako automobil također prijeđe drugu indukcijsku petlju, kamera se ponovo aktivira i bilježi se prolazak kroz crveno svjetlo.
Kamere za semafore s lidar tehnologijom
Lidar tehnologija se u cestovnom saobraćaju koristi tek nekoliko godina. Ovo je laserska tehnologija koja bilježi prolazak kroz crveno svjetlo pomoću svjetlosnih impulsa. Propuštene svjetlosne impulse reflektira vozilo i šalje natrag u mjerni uređaj. Na ovaj način se mogu dokumentirati ne samo kršenja zaustavne linije i prolaska kroz crveno svjetlo, već se mogu mjeriti i prekršaji prekoračenja brzine.
Kamere za semafore s lidar tehnologijom obično se mogu prepoznati po krutim stupovima koji su čvrsto pričvršćeni uz rub ceste.
Mobilne semaforske kamere u vozilima
Jednostavno, ali učinkovito: Policija se uvijek iznova oslanja na mobilne semaforske kamere koje su postavljene u parkirana vozila nedaleko od semafora. Ovaj oblik videonadzora može dokumentirati prolazak kroz crveno svjetlo kao i prebrzu vožnju .
Kazna za prolazak kroz crveno svjetlo u Bosni i Hercegovini je 100 KM, jedan mjesec zabrane vožnje i 1 kazneni bod.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE