Kako su troškovi za obnovu četiri zdravstvene ustanove u RS sa 9 skočili na skoro 20 miliona eura?

Kako su troškovi za obnovu četiri zdravstvene ustanove u RS sa 9 skočili na skoro 20 miliona eura?

Narodna skupština Republike Srpske danas bi trebala razmatrati i prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja entiteta RS kod Razvojne banke Vijeća Evrope u iznosu od od 7.669.464 eura.

Riječ je o zaduženju po Projektu rekonstrukcije, izgradnje i opremanja objekata četiri psihijatrijske ustanove u RS, što je dio od ukupnog zaduženja za Bosnu i Hercegovinu koje iznosi 11.135.000 eura.

Ovaj kredit je u fazi pregovora još od 2019. godine.

U RS su ranije naveli da će tim novcem obnoviti, izgraditi i opremiti objekte Specijalne bolnice za psihijatriju Sokolac, Specijalnu bolnicu za hroničnu psihijatriju Modriča, JU Dom za lica sa invaliditetom Višegrad i Kliniku za psihijatriju JZU Univerzitetsko-kliničkog centra RS u Banjoj Luci.

Cijene “skočile” za oko 20 miliona KM

Pored troškova u iznosu od 7.669.464 eura iz kreditnih sredstava, vrijednosti projekta je bila uvećana za oko 1, 3 miliona eura koje je trebala obezbijediti RS iz svojih budžeta.

Međutim, izgleda da je RS odustao od prvobitnog plana i da im nešto više od oko devet miliona eura, koliko su prvobitno planirali za troškove obnove četiri psihijatrijske ustanove, neće biti dovoljno.

Naime, prema procjeni nepoznatih procjenitelja u RS, sada oni cijene da projekt, čija je ranija vrijednost bila 9.028.330 eura, sada košta oko 19,5 miliona eura.

Faksimil prijedloga odluke

„Imajući u vidu da je u periodu od 2019. do 2023. godine došlo do povećanja stope inflacije, a samim tim i cijene građevinskog materijala, svih roba i usluga, vrijednost Projekta je značajno povećana, te sada umjesto procijenjene vrijednosti za RS u iznosu od 9.028.330 evra, nova procijenjena vrijednost iznosi oko 19.500.000 eura”, stoji u prijedlogu odluke koja će se danas naći pred poslanicima NSRS.

U prijedlogu nije pojašnjeno kojom metodom se došlo do cifre od skoro 20 miliona eura za koje se navodi da je procijenjena vrijednost projekta za četiri psihijatrijske ustanove RS.

Činjenica jeste da su od 2019., odnosno od 2020. godine, kada su otpočele aktivnosti na dobijanju kredita od Razvojne banke, cijene u BiH nekontrolisano „skakale“ i dalje „skaču“.

Međutim, obrazloženje rasta planiranih troškova za čak oko 20 miliona KM zaslužuje ozbiljnije pojašnjenje te procjene.

Počev od toga ko ju je radio, pa do toga na osnovu kojih parametara i čijih cijena je rađena.

Ovo je veoma bitno s aspekta toga da se kreditno zadužuje BiH, pa su vlasti dužne pružiti građanima i pojašnjenja.

Također, zanimljivo je da vlasti RS, kada oni traže novac za potrošnju, priznaju da su poskupljenja u BiH enormna, a kada građanima treba povisiti plaće, onda su na poskupljenja i “gluhi i slijepi“.

Zbog poskupljenja sada vlasti u RS kažu da im je oko 15 miliona KM kreditnog zaduženja i oko tri miliona KM, koje moraju sami obezbijediti, prioritetno dovoljno za završetak izgradnje i opremanja psihijatrije u Banjoj Luci, a za ustanove u Modriči, Sokocu i Višegradu šta ostane ili će izgleda sačekati neka bolja vremena ili novi kredit.

Prioretit ustanova u Banjoj Luci

“Uvažavajući činjenicu da Banka ne može povećati iznos zajma, a da je vrijednost Projekta u Republici Srpskoj mnogo veća od iznosa odobrenog zajma, predlaže se da se prvenstveno završi izgradnja i opremanje Klinike za psihijatriju JZU Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske, a shodno preostalim raspoloživim sredstvima da se izvrši rekonstrukcija i opremanje ostalih ustanova u skladu sa planom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite (JZU Specijalna bolnica za psihijatriju Sokolac, JZU Specijalna bolnica za hroničnu psihijatriju Modriča, JU Dom za lica sa invaliditetom Višegrad)“, stoji u prijedlogu odluke Vlade RS.

Za implementaciju Projekta će biti zaduženo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.

Planirano kreditno zaduženje

Kredit u ukupnom iznosu od oko 7, 6 miliona eura će biti isplaćen u najmanje dvije tranše, pri čemu će iznosi tranša biti određeni u skladu sa stanjem napretka radova ili projektovanim stanjem napretka radova.

Rok otplate za svaku tranšu je do 20 godina, uključujući grejs-period do pet godina.

No, sudeći prema „dinamičnom skoku cijena“ i procjenama u RS, ne bi nikoga začudilo da i u narednom periodu nova povećanja troškova, o kojima usput ne daju nikakve dokaze, dovedu do procjene da će od kredita teškog skoro 15 miliona KM biti obnovljeno tek „jedno krilo“ neke od planiranih bolničkih ustanova.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica