Kako su policijske agencije dešifrovale Sky aplikaciju?

Kako su policijske agencije dešifrovale Sky aplikaciju?

Saša Mrdović, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, Vahidin Đaltur, sudski vještak IT oblasti i Safet Mušić, ekspert za sigurnosna pitanja gostovali su u Večernjem studiju na N1 televiziji o Sky aplikaciji, temi koja je izuzetno popularna u javnosti nakon što su uslijedila hapšenja i otkrivanja organizovanih kriminalnih grupa nakon njenog dešifrovanja. Pojasnili su načine na koje su policijske agencije mogle dobiti podatke i dešifrovati ovu aplikaciju.

Saša Mrdović, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu je pojasnio da je očigledno da su policijske agencije došle do nekih podataka, ali da tehničkih objašnjenja nema.

“Ono što je Sky aplikacija pružala jeste mogućnost osobi da napiše poruku, ubaci je u sef, a da je njihova mreža dostavi do prijemnika koji je otključa i pročita. Da bi se takva poruka pročitala i dešifrovala moglo se desiti da neko dođe do ključa (pošiljaoca ili primaoca), da sef ne radi kako treba, a što znači da je neko mogao otvoriti sef bez ključa”, kazao je Mrdović.

Naglasio je da su ti sefovi kriptografija koja je danas izuzetno sigurna.

“Ne postoji poznat način da dešifrujete poruku bez ključa. To znači da se najvjerovatnije desio napad na ključeve, odnosno, da su na neki način policijske agencije uspjele doći do ključa i pitanje koje se uvijek postavlja tu jeste da ako je meni neko dao ključ, da li je on možda imao kopiju tog ključa i da li ga je mogao otključati? I ta poruka koja se šalje, ona se šalje do servera u Skyju, a prosljeđuje se dalje. Znači, da li su te poruke dešifrovane bile dostupne tamo. Te poruke su šifrirane i njihovo presretanje bez ključa ne može rezultirati njihovim dešifrovanjem”, dodao je Mrdović.

Vahidin Đaltur, sudski vještak IT oblasti kazao je da su ljudi koji su razvili Sky aplikaciju išli zaista daleko i predvidjeli raznorazne scenarije.

“Aplikacija je pružala dvostruku zaštitu. Da biste otvorili i koristili aplikaciju, morali biste unijeti dodatnu zaštitu. Napravljena je i SOS šifra koja je služila upravo za ovo, vi date SOS šifru koju kada neko ukuca, aplikacija javi serveru koji obriše sve na telefonu”, pojasnio je Đaltur.

Safet Mušić, ekspert za sigurnosna pitanja kazao je da je sve počelo u junu 2021. godine kada je australska policijska agencija u saradnji sa FBI-jem uspjela razbiti taj način komunikacije.

“Oni su čak u tom periodu uspjeli ubaciti i neke dezinformacije, po onome što mi u javnosti možemo znati, kao i iz kontakata s kolegama koje su bile bliske istrazi kada je riječ o BiH i regionu. I već tada su u junu vršena hapšenja u 16 država svijeta i tada je zaplijenjeno na hiljade tona prije svega kokaina, zatim, marihuane i sintetičkih droga. Pored toga zaplijenjeni su i dijamanti i ogromne količine novca i naoružanja, a policijske agencije su tada došle do nekih informacija koje nisu primarno tada u tom momentu očekivali. Došli su i do informacija o načinu rada i organizovanju određenih kriminalnih grupa, pogotovo međunarodnih”, poručio je Mušić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica